Gaziantep’te alt yapının gücü yetmedi

0
857

Gaziantep’te önceki akşam yağan ve hayatı felç eden yağmur gözleri bir kez daha şehrin altyapısına çevirdi. Yağmurdan imarlı kesim başta olmak üzere kenar semtler, alt ve üst geçitlere kadar etkilenmeyen bölge kalmadı. Küsget’te firmaların bulunduğu bölgeler sele teslim oldu, çok sayıda evi su bastı, araçlar sular altında kaldı. İpekyolu başta olmak üzere şehrin bir çok noktasında trafik kilitlendi. Sosyal medyadan altyapıyla ilgili eleştiri yağarken, Muhtarlar gecesini bitirdikten sonra ekibiyle birlikte tıkanan noktaları gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin altyapı için yeni proje müjdesi verdi. 

Şahin, 15 dakika içerisinde metrekareye 20-50 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Küresel ısınmadan dolayı böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık buna göre tedbir almamız gerekiyor. Yeni bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Avrupa ülkelerinde sürekli yağış olduğunu belirterek, “Ama bizdeki gibi sel baskınları yaşanmıyor. Dünya bu sorunu çözmüş. Çünkü bilimin ışığında yürümüşler” dedi.

SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Gaziantep kent merkezinde öğleden sonra gök gürültüsü ve çakan şimşeklerin ardından sağanak yağış ekili oldu. Yaklaşık bir saat süren yağmur nedeniyle tıkanan mazgallar sele neden oldu. Yağmurun kuvvetli yağması caddede bulunan çöplerin rögarları tıkaması sonucu su birikintilerine neden oldu. Sel nedeniyle bazı sürücüler araçlarında mahsur kaldı. Maddi hasarlı kazalar yaşandı. Çevredeki vatandaşlar ve ekiplerin yardımıyla vatandaşlar araçlarından çıkarıldı. GASKİ ekipleri suyu boşaltmak ve araçları kurtarmak için gece boyunca yoğun mesai harcadı. 

ŞAHİN’DEN PROJE MÜJDESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ekibiyle birlikte sel sularının etkili olduğu alanları gezdi, incelemelerde bulundu. Şahin 15 dakika içerisinde metrekareye 20-50 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Küresel ısınmadan dolayı böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık bunlar olağanlanmış durumda. Bizim artık buna göre tedbir almamız gerekiyor. Alttaki daha fazla debiyi alacak besleme damarlarını açacak projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

PROJEYE HEMEN BAŞLIYORUZ

Kısa sürede çok yoğun yağış olmasından dolayı su dolması ve dışarıdan gelen tıkanmalardan dolayı bazı bölgelerde sıkıntı yaşandığını belirten Şahin, “Geçmiş olsun. Hamdolsun hiç bir vatandaşımızın tüyüne zarar gelmeden sağlığına zarar gelmeden bu işi kontrol altına aldık. 300 ekip çalıştı.Küresel ısınmalardan dolayı biranda böyle aşırı yağışlar olabiliyor. Artık bizim buna göre tedbir almamız gerekiyor. Yeni bir proje yapacağız. En zor duruma karşı alttaki daha fazla debiyi alacak besleme damarlarını açacak projeyi rakımı düşük bölgeler için hayata geçireceğiz. Projeye hemen başlıyoruz. 2 milyon kardeşimizin canı bize emanet” diye konuştu. 

SÖNMEZLER:GEÇMİŞ OLSUN

GASKi Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 10-15 dakika içerisinde metrekareye 20 kiloğramın çok üzerinde yağış düştüğünü belirtti. Aşırı yağış olmasının göllenmelere neden olduğunu belirten Sönmezler, “Ekiplerimizle her noktaya müdahale ettik. Üzücü bir olay yaşanmadı. Çok kısa sürede çok fazla yağış olması nedeniyle bu tür sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Şehrimize geçmiş olsun” dedi.

ZARAR TESBİTİ YAPILSIN

 Örnek Sanayi Sitesi’nde de çok sayıda işyerini su bastı. Mobilyacıların ağırlıkta olduğu işyerlerinde büyük oranda maddi hasar meydana geldi. Firma yetkilileri aramalarına rağmen itfaiyenin gelmediğini, kendi imkanları suyu boşaltmaya çalıştıklarını söyledi. Firma yetkilileri zarar tesbiti için kimsenin gelmemesinden de yakınarak büyük çapta maddi zararlarının olduğunu dile getirdi. Örnek Sanayi Sitesi’nin yanısıra Küsget’te adeta sele teslim oldu. İpek yolu’nda trafik kilitlendi. Araç sürücüleri Çimento köprüsünde, Gatem köprüsünde mahsur kaldı. Sosyal medyadan duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Fabrikamıza deniz gelmiş. Çok Şükür Allah’tan makinalarımız yüzme biliyor Azla atlattık belediyerimeze teşekkür etmek lazım bir yağmurla yollarımız yüzme alanına dönüyor.” dedi. 

ÇELİKTÜRK:KATKI SUNMAYA HAZIRIZ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep’te en hafif yağmurun ardından bile hayatın felç olduğunu hatırlatarak, sorunun çözümü için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Metrekareye 15 dakikada yaklaşık 22 kilogram yağmur düşünce şehirde hayatın adeta durduğunu belirten Çeliktürk, “Yağmur sularını sokaklarda dereler gibi akarken, kod farkının olduğu bazı bölgelerde göller oluştu. Otomobiller bazı bölgelerde suya gömüldü. Şehirde trafik felç oldu. Yaşam olumsuz etkilendi. Kış daha başlamadan yaşadığımız bu tablonun kış ayları boyunca tekrar edeceği bir gerçektir Küresel ısınmadan dolayı yağışlar arttı. Metropol şehirlerin hemen hepsinde yağışlardan kaynaklı sel baskınları görülüyor. Sel baskınlarından kurtulmanın yolu, altyapıların ve şehirleşmenin mühendislik biliminin gereklerine göre yapılmasından geçiyor” dedi. 

AVRUPA’DA SÜREKLİ YAĞIŞ VAR

Sorunun çözümünün bilimden geçtiğini belirten Çeliktürk, “Altyapının, şehirleşmenin mühendislik bilimlerinin gereklerine göre yapılmasından geçiyor. Avrupa ülkelerinde sürekli yağış var. Yağışsız gün sayısı çok az. Ama bizdeki gibi sel baskınları yaşanmıyor. En küçük yağmurda hayat felç olmuyor. Yağışlar günlük hayatı etkilemiyor. Dünya bu sorunu çözmüş. Çünkü bilimin ışığında yürümüşler. Dünya bu sorunu nasıl çözmüşse, bizler de çözebiliriz. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak, sorunun çözümü için her türlü teknik bilgi ve destek konusunda katkı sunmaya hazırız. Daha güzel bir Gaziantep’te yaşamak için herkesin katkı sunması, üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerek” diye konuştu.

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here