Gaziantep’te 2018 yılında 10 binden fazla Suriyeli bebek dünyaya geldi

0
1066

Suriyeli sığınmacıların ülkemizde ki doğum oranı her geçen gün biraz daha artıyor. Sadece Gaziantep’te 2018 yılında 10 binden fazla Suriyeli bebek dünyaya geldi. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bu rakamın bu yıl daha da artması bekleniliyor.

10 BİNDEN FAZLA SURİYELİ BEBEK DÜNYAYA GELDİ

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak 2011 yılından bu yana ülkemize yerleşen Suriyelilerin önemli bölümü Gaziantep’te yaşıyor. Kent yaşamıyla bütünleşen Suriyeli sığınmacılarda doğurganlık oranı da 2018’de üst seviyeye çıktı. Gaziantep’te dünyaya gelen bebek sayısında 10 binden fazlasını Suriyeli oluşturdu. Yetkililerden alınan bilgiye göre Suriyeli sığınmacılarda ki doğurganlık oranı Türkleri geçmiş durumda. Yaşam şartları ne olursa olsun yeni çocuk sahibi olma konusunda geri adım atmayan Suriyeli sığınmacıların doğurganlıkta geri adım atmamaları nüfus bakımından gelecek yıllarda patlama yapacakları anlamına geliyor. Suriyelilerin Gaziantep’teki doğum oranı gün geçtikçe katlanıyor.

HER TÜRLÜ YARDIM AFAD ARACILIĞIYLA YAPILIYOR

Suriyeli ailelerin dünyaya getirdiği yeni bebekler konusunda Gaziantep Valiliği başta olmak üzere AFAD her türlü yardımı yapıyor. Suriyeli sığınmacılara başta sağlık ve eğitim konusu olmak üzere onların aylık ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan AFAD yetkililerine en büyük destek ise yerel yönetimlerden geliyor. Yerel yönetimler ihtiyaç sahibi Suriyeli sığınmacılara gerekli olan yardımı yapmaya çalışırken, Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları da Suriyeli sığınmacılara yardımlarını aralıksız şekilde sürdürüyorlar.

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here