Gaziantep et halinde et satılmayacak!

0
12729

Bir gün boyunca toptancı halinde koyun kesilmeyecek, Et halinde et satılmayacak. Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası ikinci Başkanı Eyüp Maydanozoğlu, bir taraftan canlı hayvan ihracatı, diğer taraftan et ithalatının yapılmasının kendilerini böyle bir eylem yapmaya mecbur bıraktığını söyledi. 

İhracat nedeniyle canlı hayvan fiyatları arttı. Fiyatların yüksekliği nedeniyle kestiği koyundan zarar eden esnaf eylem kararı aldı. Bugün toptancı halinde kesim yapılmayacak ve eyleme et hali esnafı da çengellere et asmayarak destek verecek. 

CANLI HAYVANIN KİLOSU 22 LİRA

Canlı hayvan ihracatının fiyatları da yükselttiğini anlatan Maydanozğlu, “İhracat olduğu için pazarda canlı hayvanda spekülatif fiyat artışı var. Esnaf koyun kesemiyor kestiği zaman zarar ediyor. Ülke olarak hem ithal, hem ihraç ediyoruz. Ülkemizin sağlıklı tertemiz etlerini canlı hayvan olarak dışarıya gönderiyoruz, dışarıdan da hangi koşullarda üretildiği belli olmayan et ithal ediyoruz. Şu anda canlı hayvanın kilosu 22 lira. Et halinde 40-80 liraya kadar et var. İhracat açık. Hayvan sürekli dışarıya gönderiliyor”dedi. Bugün 60’a yakın toptancı esnafının eylem yapacağını belirten Maydanozoğlu, bu eyleme et hali esnafının da destek vereceğini söyledi.
gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here