Son 4 yılda 4 bin 85 ayakkabıcı esnafı kepenk kapattı

0
743

CHP’li Polat’ın ayakkabı sektöründeki krizle ilgili soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Pekcan son dört yılda ayakkabı imal, onarım ve ticaretinde faaliyet gösteren 8 bin 50 esnafın tescilinin, 4 bin 85 esnafın ise terkinin yapıldığını söyledi.
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat Ağustos – Ekim döneminde yaşanan kur artışlarıyla gündeme gelen ve konkordato ilan eden ayakkabı firmalarıyla ilgili geçtiğimiz Ocak ayında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
Soru önergesini cevaplayan Pekcan, son dört yılda ayakkabı imal, onarım ve ticaretinde faaliyet gösteren 8 bin 50 esnafın tescilinin, 4 bin 85 esnafın ise terkinin yapıldığını açıkladı. İzmir’de ise söz konusu dönemde 652 esnaf tescil işlemi yaparken, 341 esnaf ise iş bıraktı.
Bakan Pekcan, bu rakamların 1 Ocak 2015-7 Mart 2019 dönemi için geçerli olduğunu kaydetti. CHP’li vekil Polat ise, İzmir Bornova’daki Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde günlük ayakkabı üretiminin 80-100 binden 15-20 bine kadar düştüğünü söyledi.
Polat, “Türk Lirası’nda yaşanan büyük değer kaybı neticesinde satışların azalması, ithal girdilerin kurdaki dalgalanmalardan etkilenmesi nedeniyle büyük ayakkabı firmaları art arda konkordato başvurusu yapmış, zincir ayakkabı mağazalarının da zor günler geçirmesi nedeniyle sektör büyük bir darboğaz içine sürüklenmiştir” açıklamasında bulundu.
Polat, Türkiye genelinde ve özelde İzmir’de kepenk kapatan ayakkabı üretim atölyesi ve işsiz kalan çalışan sayısının açıklanmasını istemişti. gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here