Aşı yaptırmayan aile sayısı, 7 yılda 183’ten 23 bine yükseldi

0
706

Dünyada aşı karşıtlığı yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı 7 yılda 183’ten 23 bine yükselmiş durumda. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında yüzde 98 olan aşılama oranı 2017 yılında yüzde 96’ya düştü. 
Dünyada kızamık vakalarında yüzde 30 artış var
Dünyada kızamık vakalarında yüzde 30 artışın meydana geldiği kaydedilirken, kızamık vakalarının en çok ABD’de artış gösterdiği tespit edildi. Avrupa’da ise 2018 yılında 82 bin 500’ü aşkın kızamık vakası görüldü. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise Türkiye’de 2018 yılının ilk 9 ayında 510 kişiye kızamık teşhisi konuldu. Bu rakam 2017 yılında 69 iken 2016 yılında sadece 9’du. 
Konuyla alakalı açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, aşı yaptırmayı reddeden aile sayısının artığını söylerken, “Bir ülkede meydana gelen birkaç vaka, aşı koruması olmadan kısa sürede on binleri bulabilir” şeklinde konuştu. 
Aşılama sadece çocukları değil, birkaç kuşak sonrasını da korur
Saydan, “Dünyada ve Türkiye’de salgın hastalıkların artıyor olması, çocukların aşılanmasında hukuki ve vicdani mesuliyetin ailenin inisiyatifinde olmaması gerektiğini gösteriyor. Çocukların yüksek yararı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları bilgilerince esas alınır ve bu yüksek yarar bilinçsiz bir ailenin insafına bırakılamaz. Çocuklarına aşı yaptırmayan aileler, ülkemizdeki tüm çocuklarımızı riske atmış oluyorlar. Aşılama yapılmadığı takdirde artık ülkemizde görülmeyen hastalıklar tekrar ortaya çıkar. Şu anda kontrol altına alınmış hastalıklarla ilgili salgınlar yaşanır, daha fazla çocuk hasta olur ve daha fazla çocuk ve bebek ölümü yaşanır. Aşılama yalnızca çocukları korumaz, çocukların torunlarını ve birkaç kuşak sonrasını da korur” dedi. 
Vatandaşlarımız kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol etsin
“Aşılanmanın bir hedefi kendimizi korumaksa diğer önemli hedefi de etrafımızdaki insanları koruyarak “toplumun bağışıklık sistemini “ sağlamak ve sağlıklı toplum olmaktır” diyen Saydan, “Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak,vatandaşlarımıza kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol için aile hekimlerine danışmalarını, eksik olan, zamanı bitmiş aşılarını kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü kurallara “toplum ve kendi sağlığımız” için tüm vatandaşlarımıza uymaları çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here