Tarihi “Halep Pasajı”nın yıkımına başlandı

0
1210

Çukur Mahallesi’nde Mütercim Asım Caddesi’nde yer alan Halep Çarşısı hakkında daha önceden verilmiş olan yıkım kararına rağmen, çarşı esnafının bir bölümü dükkanların yıkılmaması için gerçekleştirdiği eylemlere rağmen pasajın olduğu noktada yıkım çalışmalarına başlanıldı. Yıkılmasına karar verilen ve ‘Depreme dayanıksız’ raporu tutulan yapının önemli bölümü çürümüş durumdaydı.

“TAPUYA YIKIM KARARINDAN DOLAYI ŞERH DÜŞÜLDÜ”

Yetkililer Gaziantep ili Şahinbey ilçesi Çukur Mahallesi 573 Ada 81 Parsel ve 84 parsel ile 574 ada 80 parselde kayıtlı 3 taşınmaz hakkında 2014 yılında 6306 sayılı kanun uyarınca inceleme yapıldığını ve bu 3 taşınmazın riskli yapı olduğu tespit edilmiş ve kesinleştiğini anlattılar. “Buna ilişkin olarak tapuya şerh düşülmüştür” diye konuşan yetkililer, “Bilindiği üzere burası şehrimizin en işlek yerlerindendir. Bu nedenle 6306 sayılı kanun uyarınca söz konusu taşınmazların derhal boşaltılması ve yine kanun uyarınca buraya verilen elektrik ve su aboneliklerinin iptal edilmesi gerekmektedir. Ancak geçen zaman içerisinde bu işlemlerin hiç biri yapılmamıştır. Hatta geçen sürede pasajlardan birinde 2 ana kolon kesilmiştir. Şu anda orası binlerce kişi gerek çalışan gerekse de alışveriş sebebi ile orayı ziyaret eden ve hatta yanından geçenler için de tehlike arz etmektedir. Tarafımızca elektrik idaresine müracaat edilmesine rağmen elektrikler kesilmemiştir. Hatta söz konusu pasaj üzerinde 2 adet trafo bulunmakta olup bunlar tehlike saçmaktadır. Olası bir göçükte trafoların patlaması muhtemel olup can kaybını çoğaltacaktır” şeklinde görüş belirttiler.

“İŞYERLERİ RİSKLİ ALAN İÇERİSİNDE YER ALIYORDU”

Yetkililer açıklamalarını şu şekilde sürdürdüler;
“Söz konusu yerde haberde geçenin aksine ruhsatlı olarak yaklaşık 10 dükkan faaldir. Riskli yapı kararı üzere müvekkil ve onunla birlikte birçok kişi işyerlerini boşaltmıştır. Bu halde 340 dükkan boşaltılmıştır.  Ancak orada yer alan ve ruhsatsız şekilde kendine rant sağlayan söz konusu eylemi yaptığı iddia edilen kişiler incelendiğinde ruhsatsız yerler olduğu açığa çıkacaktır. Kişiler bugün eylem yaparak kanuna karşı direnmeyi seçmişlerdir.  İzah ettiğimiz üzere bu kişiler orada ruhsatsız, vergisiz rant sağlayan kişilerdir. Söz konusu yerlerde şu anda yasa dışı faaliyetlerin sürdürüldüğü de iddia edilmektedir. Ayrıca söz konusu pasajların altı şu anda bağımlı yuvasına dönmüştür. Malum olduğu üzere Riskli yapıların dönüştürülmesine devletimiz büyük önem vermektedir. Bu uğurda televizyon reklamları dahi vererek riskli yapıların tespiti ve bu yapıların dönüştürülmesi için vatandaşı teşvik etmektedir.  Hal böyle iken rant peşinde, vergi ödemeyerek, ruhsatsız dükkan çalıştıran bu kişilerin beyanlarına itibar edilerek, bu riskli yapılara göz yummak ileride çok sayıda kişinin ölümüne sebebiyet verecektir.”

gaziantephakimiyet.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here