Gaziantep’te konut stoku 30 binleri geçti

0
4633

Gaziantep’te bir yandan ardı ardına yeni konut lansmanları yapılırken öte yandan yapılan konutlar elde kaldı. Başta lüks konutlar olmak üzere kullanıma hazır ve yapımı devam eden 30 bin konut stoku oluştu. Gaziantep Konut Mezarlığı’na dönüştü yorumları yapılmaya başlandı. Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Hasan Özgür Girişken, “Zaten elimizde satamadığımız en az 30 bin konutluk stokumuz varken, yeni devasa projelere gerek yok” dedi.

Gaziantep’te alıcı kitlesi olmadığı halde çok fazla konut projesi yapılıyor.  Bu durum konut balonunun patlamasını kaçınılmaz hale getiriyor. Son 5 ayda üretilen her 3 konuttan birinin elde kaldığını belirten sektör temsilcileri, faiz, vergi kolaylığı ve belediyelerden ucuz arsa istiyor.

Türkiye genelinde yükselişe geçen inşaat sektörünün yarattığı arz-talep dengesizliği nedeniyle konut stoku şişiyor. Ocak 2019’ten bu yana 2.7 milyon yeni konut iskan belgesi alırken, birinci el satışlar ancak 2.1 milyona ulaştı ve 600 binden fazla konut stoka eklendi. Gaziantep’te de konut stoku 30 binleri geçmiş durumda. Türkiye’nin ekonomik krizin eşiğine geldiği günlerde inşaat sektörünün yarattığı ‘konut balonu’ gündeme geldi. Darbe girişimi ve OHAL sürecinde konut satışlarının azalmasının yanı sıra, arsa değerlerinde yaşanan artış üzerine orta ve alt gelir gruplarına hitap eden konutlardan ziyade lüks konut üretimine yönelen sektörde tıkanma yaşanıyor.

KONUTLAR ELDE KALDI

Ekonomideki yavaşlamadan en çok inşaat sektörü etkilendi. Gaziantep’te son dönemde inşaat sektöründe deyim yerindeyse yaprak kımıldamıyor. Kentte konut satışları 2019 yılında  2018 yılının verilerine göre yüzde 50 civarında geriledi. Talep fazlası üretilen konutlar inşaat firmalarının elinde kaldı. Satışların tamamen durduğunu belirten sektör temsilcileri, belediyelerin inşaat projelerinin de sektörü iyice sıkıntıya soktuğunu belirtiyor.  Ekonominin lokomotiflerinde inşaat sektöründe sıkıntı bitmek bir tarafa gün geçtikçe daha da artıyor.

GAZİANTEP FRENE BASTI

Son 5 yılda inşaat sektöründe atılıma geçen Gaziantep frene basmak zorunda kaldı. Talebin çok üzerinde konut üreten inşaat firmaları ellerindeki daireleri satmakta zorlanıyor. Özellikle Karataş ve Beylerbeyi Bölgesinde çok fazla konut yapan firmalar ellerindeki daireleri satmak için kampanya başlatmış durumda. Daireleri satamayan firmalar bu defada kiralama yoluna gidiyor.

ALICI DA YOK KİRACI DA YOK

Uzun zamandır patlaması beklenen emlak sektörü Gaziantep’te patlamış gibi gözüküyor. Gaziantep’te bir çok kişi dairelerini satılığa çıkarmış durumda. Vatandaşın yanı sıra inşaat firmaları da yapmış oldukları daireleri satamamaktan yakınıyor. Şehrin imarlı kesimlerinde “Satılık Ev Var” afişi görmek mümkün. Yatırım amacı olarak almış oldukları dairelerin kredilerini ödeyemeyen vatandaşlar önce dairesini satılığa çıkarıyor. Alıcı bulamayan daire sahibi bu defa da kiralama yoluna gidiyor.

MÜTEAHHİT BALONUNA MÜSAADE EDİLMEMELİ

Gaziantep’te bin 200 inşaat müteahhidin bulunduğunu vurgulayan Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Hasan Özgür Girişken, müteahhitlik sisteminin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Birçok sektörde faaliyet gösterenlerin kendi işlerinden vazgeçip, müteahhitliğe yöneldiğine dikkat çeken Girişken, “Türkiye’de bir müteahhit balonu var. Ancak yurt çapında 2 milyon konut stoku eritilemezse ve konut balonuna dönüşürse bunun nedeni ülkede müteahhit balonuna müsaade edilmesidir” dedi.

SON YILLARDA  İNŞAAT MALİYETLERİ  ÇOK ARTTI

Konuta ihtiyacı olanların konut sahibi olamadıklarını belirten Girişken, son bir kaç yıldan beri insanların konutları oturmak için değil, yatırım amaçlı aldıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda dövizdeki hareketlenmelerden ve faizlerin yükselmesiyle konutun cazip bir yatırım aracı olmaktan çıktığını ifade eden Başkan Girişken, “Konut almaya talep azalınca inşaat sektörü zora girdi. Gerçekten konut sahibi olmak isteyenlerin finansman güçlüğü çekmesi nedeniyle kiraya yöneldiler. Bununla birlikte kredi maliyetlerinin yükselmesi düşmekte olan konut talebinin daha da düşmesine neden oldu. 2,5 yıl öncesine kadar inşaat maliyetleri durağan seyrediyordu. Ancak 2-3 yıllık zaman zarfında yüzde 50-60 arasında zamlar geldi. Satış yokken, maliyetlerde artınca sektörün beli büküldü” diye değerlendirmede bulundu.

gazianteppusula.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here