Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. yıldönümü

0
1237


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazi Mustafa Kemal’in gazi topraklara teşriflerinin, Anteplilerin işgalci güçlere karşı kazandığı destansı zaferi onurlandırdığını bildirdi. 
Gazi Mustafa Kemal’in Gaziantep’e teşriflerinin 86’ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Şahin, Anteplilerin kısıtlı imkanlarla Fransızlara karşı mücadele ederek kahramanlık destanı yazdığını belirtti. 
Şahin, “Atalarımızın yazdığı kahramanlık destanı, 6 bin 317 evladını şehit vererek hiçbir yerden yardım ve destek almadan ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi olurum’ inancıyla Ayıntap’ı düşman işgalinden kurtararak yazılmıştır. Bu özverili direnişi, Gazi Mustafa Kemal tarafından Gaziantep’in kurtuluşunun 15’inci yıldönümünde çektiği telgrafta ‘Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık örneği olarak alabilir’ iltifatıyla takdir edilirken, Yüce Meclisimiz de şehrimizi ‘Gazi’ unvanıyla taçlandırmıştır. Gazi topraklara, gazi Mustafa Kemal’in teşrifleri, destansı zaferimizi onurlandırmıştır. Milli mücadele ruhundan gelen kahramanlık mirasını yüreklerinde taşıyan Gazi Şehirliler, milli birlik ve bütünlüğün, hürriyet ve bağımsızlığın yılmaz bekçileri olarak her zaman aziz milletimize bayraktarlık yapmaya devam edecektir. Gaziantep’imizi bütün alanlarda geliştirmek ve kalkındırmak, refah düzeyini yükseltmek için milli mücadele ve cumhuriyetimizin kuruluş ruhuna sımsıkı sarılmamız gerekiyor. Bu vatanı bizlere canları pahasına miras bırakan kahraman şehitlerimize ve onur abidesi gazilerimize karşı en büyük görev ve sorumluluğumuzu ancak bu suretle yerine getirebiliriz. İnanıyorum ki Gazi Şehrin gazi torunları üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecek, elde ettikleri başarıları daima yineleyecek, tarihinden aldığı güçle 80 kardeş ilimize örnek olmaya devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı. 
Şahin, 86 yıl önce bugün Anteplilerin milli mücadele sırasında yazdığı kahramanlık destanını yakinen bilen ve bu mücadeleyi takdir eden Gazi Mustafa Kemal, Gazi şehirde büyük bir coşkuyla karşılandığını, şehir meclisi kararıyla Gaziantep nüfusuna kaydedildiğini, iki gazinin ayrılmamak üzere bir araya geldiğini aktardı. 
Şahin mesajının devamında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi teşriflerinin 86’ncı yıl dönümü vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, dün olduğu gibi bugün de vatan için gövdesini siper etmekten, canını vermekten kaçınmayan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

GSO Başkanı Adanan Ünverdi’den Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. Yıldönümü ile ilgili mesajı;

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı. 
Ünverdi kutlama mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gazi şehrimize teşriflerinin yıldönümünde aynı ruh ve heyecanı yüreklerimizde hissediyor o günleri yeniden yaşıyoruz. Bize bu cennet vatanı armağan eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi. 
Atatürk’ün 26 Ocak 1933 yılında Gazi kentimize teşrif ettiklerini, Antep’in Kurtuluş Savaşı’nda verdiği eşsiz mücadele örneğiyle ‘Gazi’ unvanına layık görüldüğünü belirten Ünverdi, “Gaziantep, milli mücadelemizde yazdığı kahramanlık destanı ile Büyük Önder Atatürk tarafından, ‘Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar’ sözlerine mazhar olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Gaziantep’i ziyaretinde Bey Mahallesi nüfusuna kaydını yaptırarak Gazi şehrimizi hemşehrilikle onurlandırmıştır” ifadelerini kullandı. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 86 yıl önce yaptığı ziyarette gösterilen sevgiyi ve yaşanan mutluluğu anımsatan Ünverdi, “Gaziantep halkı Ata’yı büyük bir coşku ile karşılamış,genci yaşlısı ile bağrına basmıştır. Bugün de bizler aynı ruh ve heyecanla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Onların gösterdiği ülkü ve hedefler doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” diye konuştu. 

GTB Başkanları’ndan Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Gaziantep’e teşriflerinin 86. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladılar. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 86 yıl önce Gaziantep’e gerçekleştirdiği ziyaretin, kurtuluş savaşından yorgun çıkmış, yaralarını sarmaya çalışan şehir halkı için büyük bir moral ve onur kaynağı olduğunu kaydeden GTB Başkanları, “Yiğit ve cesur Gaziantep halkı milli mücadelede gösterdiği üstün çaba, gayret ve fedakarlıkla Anadolu’da kurtuluş meşalesinin ilk kıvılcımlarını yakmış, tarihe Antep destanını altın harflerle yazdırmıştır. İçerisinde bulunduğu türlü yokluklara ve zorluklara rağmen 11 ay boyunca şehri kuşatan düşman kuvvetlerine karşı yaşlı, çocuk, kadın demeden topyekûn mücadele gösteren Gaziantepliler bu uğurda 6317 vatan evladını şehadete uğurlamıştır. Gaziantep halkı göstermiş olduğu bu kutlu direnişle aynı zamanda farklı coğrafyalarda yaşayan mazlum milletlere de istiklal yolunda umut ve ilham kaynağı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar’ iltifatına da mazhar olan Gaziantepliler, 86 yıl önce bugün büyük bir coşku ve sevinç içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le buluşma bahtiyarlığına erişmişti. Tarihe iki gazinin buluşması olarak geçen bu ziyaret, kurutuluş savaşından yorgun ve bitkin çıkmış, yaralarını henüz sarmaya başlayan şehir halkı için çok büyük bir moral ve onur kaynağı olmuştu. Tüm Gaziantepliler olarak ecdadımızın o gün tarihi buluşmada yaşadığı heyecan ve coşkuyu bugün aynı duygularla bir kez daha yaşıyoruz. Bu özel gün vesilesiyle bizlere bu aziz vatanı ve şanlı bayrağı kutsal bir emanet olarak bırakan kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 86. yıl dönümünü kutluyoruz” diye konuştular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here