Bektaş Şarklı;“Gaziantep adliyesinin mevcudun en az 2 katı hakim, savcı ve personel ihtiyacı var”

0
943

Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü ziyaret ederek, avukatların adliyede yaşadığı sorunlarla ilgili hazırladığı 3 ayrı dosya verdi. Vatandaşların ve avukatların adliyede yaşadığı sorunların elbirliği ile çözüleceğini söyleyen Başkan Şarklı, “Gaziantep adliyesinde avukatların ve vatandaşların yaşadığı problemler, İcra İflas Dairesi ile ilgili sorunlar, yeşil pasaport, CMK ücretlerinin düşüklüğü ve KDV’nin yüksekliği ile ilgili 3 dosya sunduk. Sözlü olarak da otopark sorununu söyledik. Adalet Bakanımız da sorunlarla yakından ilgilendiğini, gerekli yerlerle görüşeceğini söyledi” dedi.
Gaziantep’i cazibe merkezi haline getirmemiz lazım
Avukatların ve vatandaşların memnuniyetini artıracak çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Şarklı, Gaziantep’e 8 yeni mahkeme kurulduğunu, ama sayının yeterli olmadığını kaydederken, “Gaziantep adliyesinin mevcudun en az 2 katı hakim, savcı ve personel ihtiyacı var. Ek binaların tamamlanmasıyla birlikte bu sorunlarda giderilirse vatandaşların ve avukatların işleri daha sürdürülebilir olacak. Gaziantep’i cazibe merkezi haline getirebilirsek, başka illerden gelen hakim ve savcılar verimli olacak, dosyalar kısa sürede sonuçlanacaktır. Bunun için Adalet Bakanlığı’nın hakim evi projesi var. Aynı zamanda lojmanların şehir merkezine ve adliye çevresine taşınması söz konusu. Bunlarda olursa hizmet de kaliteli yükselecek” ifadelerini kullandı.
1,5 ay içerisinde ihaleye çıkarılacak
Yeni Gaziantep Baro binasının yapımı konusuna da değinen Başkan Şarklı, yeni bina için Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile görüştüklerine dikkat çekerken, “Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Başkan Vekili Osman Toprak yer konusunda yardımcı oldular. İnşaat bedeli hariç arsa Türkiye Barolar Birliği’ne 3,5 milyon liraya mal olacak, 1,5 ay içerisinde de ihaleye çıkarılacak. Yeni bina 2 bin 600 metrekare üzerine kurulacak. Yeni binada geniş seminer verebileceğimiz büyük bir salon, avukatların, hakim ve savcıların zaman geçirebileceği, çok amaçlı salonlar gibi yerler olacak. Sadece meslek değil, kültürel ve sosyal alanların da olacağı bir yer düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

gaziantepsabah.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here