Ustaların ödül töreninde acı itiraf ; “Kentler yaşanmaz hale geldi”

0
1093

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tarafından “Meslekte 40. ve 25. Yıl Plaket Töreni” düzenlendi. Törende konuşan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, “2000’li yıllardan sonra resmi ruhsatlı fakat ruhsuz yüksek ve yoğun yeni gecekondular eklendi. Kentlerimiz yaşanamaz hale gelirken, köylerimiz köy olma özelliğini yitirdi. Yeşil ve orman alanlarımız zarar gördü” dedi.
RESMİ RUHSATLI FAKAT RUHSUZ YAPILAR ORTAYA ÇIKTI
ŞKM’de düzenlenen plaket töreninin açılışında konuşan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı H. Özgür Girişken, ruhsuz gecekondular nedeniyle kentlerin yaşanmaz hale geldiğini söyledi. Büyük kentlerde 1950’li yıllardan başlayarak, kitlesel göçlerin gecekondulara neden olduğunu belirten Girişken, “2000’li yıllardan sonra resmi ruhsatlı fakat ruhsuz yüksek ve yoğun yeni gecekondular eklendi. Kentlerimiz yaşanamaz hale gelirken, köylerimiz köy olma özelliğini yitirdi. Yeşil ve orman alanlarımız zarar gördü. Kimilerimiz mimarlıktan tamamen umudunu kesti, ancak kimilerimiz oldukça inatçıydı ruhsuz mimarların dışında kalmayı başardı ve bizlere umut vermeyi sürdürdü. Bu isimlerden birisi de Aslı Özbay’dır” diye konuştu.
ÖZBAY MÜZE SALONUNU ANLATTI
Plaket töreninde Yüksek Mimar Aslı Özbay, Kapadokya-Uçhisar bölgesinde hayata geçirdiği projelerin uygulama deneyimini aktardı. Özbay, yıkılmış iki evin yapı izlerinden yola çıkarak konaklama odaları yapılması düşünülen fakat alan temizliği sırasında traktör tekerleğinin zemine saplanması sonucu gün yüzüne çıkarılan tarihi bir mekan ve bu mekanın tarihi izlerini koruyan modern tasarımıyla farklı dönemleri kavuşturan özel bir mekân olarak kullanılan bir toplanma alanı ’Müze Salonunu mimarlara anlattı.
BU PROJE ÖDÜL ALDI
Mimar Aslı Özbay’ın,  ekibi tarafından Kapadokya-Uçhisar bölgesinde yapımı tamamlanan, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Yapı Koruma Dalı Ödülü alan, tarihi izleri koruyan modern tasarımıyla farklı dönemleri kavuşturan özel bir mekân olarak kullanılan ‘Müze-Salon’ projesinin öyküsünü anlatmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi.
USTALARA PLAKET VERİLDİ
Yüksek Mimar Aslı Özbay’ın konuşmasını pür dikkat dinleyen konuklar keyifli anlar yaşadılar. Konferansın ardından Aslı Özbay’a Oda Başkanı Özgür Girişken tarafından günün anlam ve önemine binaen plaket  verildi.  Ayrıca, meslekte 25. 40 ve 50. yılını dolduran mimarlara da Başkan Özgür Girişken ve Aslı Özbay, tarafından plaket verildi. Meslekte 50.Yılını dolduran M.Rasim Hengirmen, Meslekte 40.Yılını dolduran Mehmet Ufacık, Mehmet Akif Uğraş, Hafize Mine Hamamcıoğlu, ve Fuat Apaydın, Meslekte 25. Yılını dolduran Ertuğrul Uzak, Tuğrul Koray İyiekici, Yavuz Yılankıran ve Hasan Alper Hasar’ın yanısıra, meslekte 43’üncü yılını dolduran Gazeteci – Mimar Tevfik Doğan Özdinç’e de, Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken tarafından basın özgürlüğü alanında mimarlık mesleğine katkılarından dolayı özel plaket verildi.

Gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here