Gaziantep Hava kirliliğinde farklı sonuçlar

0
1159

Gaziantep, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Avrupa’da havası en kirli 10 şehirden biri olarak gösteriliyor. Ancak İl Hava Kalitesi İstasyonu yıllık istatistiğine göre rakamlar bunu yalanlıyor. Suriye’de yaşanan savaş ve ülke dışından gelen toz taşınımlarına rağmen Gaziantep, Parkitül madde (PM10) parametresinde 2019 yılında yakalanması gereken Avrupa Birliği sınır değerlerine yaklaşırken, Kükürt dioksit (SO2) parametresinde ise Avrua Birliği sınır değerin çok altında yer alıyor. Bu arada CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep’teki hava kirliliğini meclise gündemine taşıdı. Kış aylarının da gelmesiyle, hava kirliliğinin daha da fazlalaştığına dikkat çeken Kaplan, “Halkımızın sağlığı tehlikede. Biran önce hava kirliliğinin giderilmesi için önlem alınmalı” şeklinde konuştu. Gaziantep’te, doğalgaza geçilen yerlerde kömürün yasaklanması, sanayide ve trafikte yapılan çalışmaların da etkisiyle hava kalitesinde büyük bir iyileşme yaşandığını öne süren yetkililer, 2018 yılında AB’de Kükürt dioksitte (SO2) limit değer 50 iken, yıllık ortalama sınır değerin 60, Gaziantep’te ise yıllık ortalamanın 7 olduğunu belirttiler. Yetkililer, “Partikül maddede (PM10) ise 2018’de AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 44, Gaziantep’te ise yıllık ortalama 41 olarak ölçüldü” dedi.
ÖNCE TESPİT YAPILDI
Gaziantep’te 2011 yılında Hollanda hükümetiyle bir protokol imzalandığını hatırlatan yetkililer, “Bu sözleşme ile hava kalitesinde yıllara göre kademeli olarak iyileştirme öngörüldü. Ve çalışmalara başlandı. Yapılan ölçümlerde Gaziantep’te hava kirliliğinin birinci nedeni yüzde 50 ile kömür tesbit edilirken, bunu yüzde 25 ile trafik, yüzde 22 ile sanayi kaynaklı kirlilik takip etti” diye bilgi verdi.NELER YAPILDI?Hava kalitesinin iyileştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Valilik Mahalli Çevre Kurulu kömürün yasaklanması ve alternatif enerji kaynaklarına yönelinmesi kararı alındığını belirten yetkililer şu bilgileri verdi: “2018 yılına kadar kademeli olarak bu ilde kömür yasaklandı. Ulaşımda belli yaşın üzerindeki 20 yaş ve üzeri Organize Sanayi Bölgesi işçi taşıyan servislerle ilgili, diğer araçlarla ilgili sınırlama getirildi, egzoz ölçümleri yapılarak trafikten men ediliyor. Belediyenin araçları, halk otobüsleri, belediye otobüsleri gazla dönüşen araçlara dönüştürülsün diye tasviye kararı alındı.
SANAYİDE BÜYÜK BAŞARI
Organize Sanayi’de çalışmalar yapıldı. TÜBİTAK’la protokol yapıldı. Kömürle çalışan fabrikalarda ölçüm yapıldı. Olumsuz çıkanlara idari yaptırım uygulandı. Alternatif enerji kaynaklarına yönelin denildi. Binin üzerinde olan işletmelerde doğalgaza ve diğer elektrik enerjisine dönüş yapmayan işletme sayısı 13’lere düştü.
DOGALGAZ KULLANIMI YÜZDE 574
Yıllık sürede yapılan çalışmalar ile hava kalitesinde yüzde 50’nin üzerinde bir iyileşme yaşandı. Doğalgaz kullanımı yüzde 27’ydi şu anda yüzde 57’oldu. Gaziantep’te doğalgazda çok iyi bir düzeye gelindi. Gaziantep’in havası çok iyi bir noktaya geldi. Gaziantep Türkiye’de iyi bir noktada. Orta sıralarda,yani 20-25’lerde.
DOĞALGAZA GEÇMEYENLERE CEZA
Büyükşehir Belediyesi ihbarname göndererek kömür, fuel oil kullanan konutların, 2018 sonu itibariyle doğalgaza geçmesi gerektiğini bildiriyor. Doğalgazın ulaştığı yerlerde servis kutusunun konulduğu yerlerde herkes doğalgaza geçmek zorunda. Geçmeyenlere idari yaptırım uygulanacak.” 
SO2’DE YILLARA GÖRE HAVA KALİTEMİZ
Gaziantep İl Hava Kalitesi İstasyonu yıllık istatistiğine göre, SO2 limit değer 2013 yılında AB’de 50, yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 12. 2014 yılında AB’de limit değer 50, yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 5. 2015 yılında AB’de limit değer 50, Türkiye’de yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 11. 2016 yılında AB’de limit değer 50, Türkiye’de yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 8. 2017’de AB’de limit değer 50, Türkiye’de yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 10. 2018 yılında AB’de limit değer 50, yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 7.PM10’DA
YILLARA GÖRE HAVA KALİTEMİZ
Gaziantep İli Hava Kalitesi İstasyonu yıllık İstatistiğine göre, PM 10. 2013 yılında AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 77. 2014 yılında AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 60, Gaziantep’te yıllık ortalama 58. 2015 yılında AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 56, Gaziantep’te yıllık ortalama 60. 2016 yılında AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 52, Gaziantep’te yıllık ortalama 68. 2017 yılında AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 48, Gaziantep’te yıllık ortalama 54. 2018’de AB’de limit değer 40, yıllık ortalama sınır değer 44, Gaziantep’te yıllık ortalama 41.  
İRFAN KAPLAN MECLİSE TAŞIDI
CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Gaziantep’teki hava kirliliğini meclise gündemine taşıdı. Kış aylarının da gelmesiyle, hava kirliliğinin daha da fazlalaştığına dikkat çeken Kaplan, “Halkımızın sağlığı tehlikede. Biran önce hava kirliliğinin giderilmesi için önlem alınmalı” şeklinde konuştu. Kaplan, “Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, Gaziantep’te hava kirliliği kırmızı alarm vererek, halkın sağlığını tehdit etmektedir. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan Hava Kirliliği Raporu’na göre Partikül Madde parametresine göre Türkiye’nin havası en kirli illerinden biri Gaziantep’tir.  Dünya Sağlık Örgütü göre hava kirliliği sınır değeri yılda 35 kereden fazla aşılmaması gerekirken, Gaziantep’te sınır değeri aşan gün sayısı 1 yılda 135 gün olmuştur” dedi. KALİTESİZ KÖMÜRLER “Aldığı göç ile nüfusun olağan dışı artması, kaçak ya da kalitesiz kömürler, bilinçsiz soba kullanımı, kaçak yakıt kullanımı gibi birçok nedenden dolayı Gaziantep halkı, hava kirliliğinin doğuracağı sağlık sorunlarından dolayı büyük tehdit altındadır” diye belirten Kaplan, hava kirliliği sorununun daha fazla halk sağlığını tehdit etmemesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here