Ahilik Haftası Gaziantep’te kutlanıyor

0
1071

Ahilik kutlamaları il protokolünün de katılımıyla Almacı Pazarı önünde yapıldı. Protokol üyeleri Ahilik kültürüne uygun kıyafetleri ile dikkat çekti.

13.yüzyılda Anadolu’da temelleri atılan Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alıyor.

Ahilik Haftası’nın 31’inci kutlama etkinlikleri çerçevesinde Almacı Pazarı’nda tören düzenlendi. Kutlamalara; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı esnaf ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, dua edilen törende ahi geleneği anlatıldı ve Şet Kuşanma töreni yapıldı.

Ahiliğin gereklilikleri doğru yapıldığında tüm dünyada yaşanan sorunların kalmayacığını ifade eden Fatma Şahin, Ahilik nedir dediğimizde cevap olarak eli açık olmalıdır. Sofrası, kalbi açık olmalıdır. Eline, diline, beline hakim olacaktır. Bunlar yapılsa bugün yaşanan sorunlar kalmayacak. Bu savaşları, problemleri aşmak ahiliğin felsefesini yaşatmaktan geçiyor dedi.

Yoğun ilgi gösterilen kutlamalarda yılın çırağı seçilen oto tamirci çırağı İhsan Şişman, yılın kalfası seçilen kuyumcu kalfası Ender Doğan ve yılın ahisi seçilen marangoz ustası Hilmi Büyüknacar’a Vali Yerlikaya tarafından plaket verildi. Protokoldekilerin kaftan giydiği törende renkli görüntüler oluşurken, vatandaşlara ahi pilavı ve helvası ikram edildi.
Telgraf.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here