Sağlık Müdürlüğündeki bu ihale iptali tartışılıyor

0
793

Kamu İhale Kurulu (KİK), Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğü’nün yaptığı bir ihaleyi bir firmayı işaret ettiği iddiasıyla iptal etti.

 Gaziantep Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı Sağlık Tesisleri İçin 11 Kalem Tıbbi Cihaz Alımı” İhalesinin ikinci bölümünde verilen teknik özelliklerin tek bir firmayı işaret ettiği gerekçesiyle iptali şok etkisi yarattı. CHP Şahinbey belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, ihale iptaliyle ilgili yetkililere çağrıda bulunarak, bu konuda gerekli inceleme ve soruşturmanın yapılmasını istedi.

PHİLİPS 14 BAŞLIK ALTINDA İTİRAZINI YAPTI

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü 2018/158850 İhale Kayıt Numaralı “Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı Sağlık Tesisleri İçin 11 Kalem Tıbbi Cihaz Alımı” İhalesini 2 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirdi. İhalenin ardından Türk Philips Ticaret A.Ş. , Kamu İhale Kurulu’na başvuruda bulunarak, ihalenin ikinci bölümünde verilen teknik özelliklerin tek bir firmayı işaret ettiğini öne sürdü. Türk Philips Ticaret A.Ş., işaret edildiğini iddia ettiği firma ismini de ekleyerek 14 başlık altında itirazını yaptı.

KİK GÖRÜŞ İSTEDİ

Kamu İhale Kurulu, başvuru sahibinin şikâyetine konu iddialar kapsamında ifade edilen Teknik Şartname düzenlemelerinin mevcut hali dikkate alındığında belirli bir markayı işaret edip etmediği hususuna ilişkin,  akademik bir kuruluştan teknik görüş oluşturulmasını talep etti. Birinci görüş yazısı geldikten sonra aynı akademik kuruluştan ek görüş talep edildi. Akademik kuruluş gönderdiği ek görüş yazısında, “İhalede belirtilen teknik özelliklerin hepsini karşılayacak polisomnografi marka sayısı birden fazla değildir. Bu nedenle ihalede belirtilen özellikler belirli bir markayı işaret etmektedir.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Bunun üzerine Kamu İhale Kurulu, Akademik kuruluştan alınan görüş yazısı doğrultusunda başvuru sahibinin iddialarının yerinde olduğunun anlaşıldığını belirterek, “Söz konusu Teknik Şartname düzenlemelerinin tek bir markayı işaret ettiği ve bu haliyle anılan düzenlemelerin Kanun’un 5 ve 12’nci maddesine aykırı olduğu, dolayısıyla incelemeye konu ihalenin “Poligrafi/Uyku Analiz Cihazı” başlıklı 2. kısmının iptalinin gerektiği sonucuna varılmıştır.” dedi. Kamu İhale Kurulu tarafından, mevzuata aykırılığı belirlenen ihale işlemlerinin düzeltici işlemle giderilemeyecek nitelikte işlemler olduğunun tespit edildiği belirtilerek, İhalenin şikâyete konu ikinci kısmının iptali gerekmektedir vurgusu yapıldı ve Anılan Kanunun 54’üncü maddesinin onbirinci fıkrasının (a) bendi gereğince ihalenin 2. kısmının iptaline 27 Haziran 2018 tarihinde oybirliği ile karar verdi.

KALKAN:TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, konuyla ilgili bir inceleme olup olmadığını belirterek, yetkililerden açıklama beklediğini söyledi. Kalkan, “Bu ihale bir firmayı işaret ettiği gerekçesiyle Kamu İhale Kurulu’na şikayet ediliyor. Yapılan inceleme araştırma sonucunda da bu ihalenin bir firmayı işaret ettiği kesinleşiyor, ihale iptal ediliyor. Bu ihalenin iptal edilmesine sebep olanlar, bu şartnameyi hazırlayanlar hakkında ne gibi işlemler yapıldı çok merak ediyorum. Bu konu hakkında kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapılmalıdır. Bu işlere imza atanlardan hesap sorulmalı ki en azından bundan sonraki ihaleler daha bir ciddiyetle yapılsın, herhangi bir firma işaret edilmesin. Yetkililere çağrıda bulunuyorum. Bu konuda yapılan bir inceleme soruşturma varsa bunu kamuoyu ile paylaşsınlar. Eğer herhangi bir işlem başlatılmadı ise bu konuda gerekli inceleme ve soruşturmanın yapılmasını bir vatandaş olarak talep ediyorum” diye konuştu. Meral KINACILAR

gaziantep27.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here