Naylon poşetlerin marketlerde ücretli verilmesi 1 yıl ertelendi

0
474

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, plastik torbalar, 1 Ocak 2019’dan itibaren mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek.

ORADA CİDDİ BİR YATIRIM VAR

Konu hakkında gazetemize bilgi veren PERDER Bölge Başkanı ve Sistemli Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalkan, “Poşet uygulamamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde almış olduğu bir karar neticesinde ortaya çıktı. 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girmesi söz konusuydu bir takım poşet çevrelerinin itirazı sonucu 1 Ocak 2019 yılına ertelendi. Çünkü orada ciddi bir sanayi var, bir yatırımcısı var” dedi.

POŞETİN DOĞADA YOK OLMASI YÜZ YILLARI BULUYOR

Düzenlemenin marketlere çok ciddi yararı olacağını belirten Kalkan, “Hem sağlık yönünden hem de çevre açısından ciddi katkıları olacak. Poşetin doğada yok olması yüz yılları buluyor. Türkiye’de şu an üretilen market poşetlerinin 200 bin ton, tekrar buna endüstriyel kargo da eklendiğinde yaklaşık 500 bin ton olduğu, yaklaşık 1.5 milyar olduğu biliniyor. Bunun içine kargo eklendiğinde 3 milyar gibi bir değer etmekte” söyledi.

OLUMLU YÖNDE BİR ETKİLENME OLACAK

Poşetlerin çok ciddi maliyeti olduğuna değinen Kalkan, “Maddi anlamda da çok ciddi bir külfet söz konusu. Bizim kendi bölgemizde aylık 50 bin maliyeti olan mağazalarımız var, 100 bin olan mağazalarımız var. Bu ciddi anlamda bir gider. Bunun olmaması durumunda, fiyatlarda olumlu yönde bir etkilenme olacaktır. Arada yaşanacak maliyet farkı müşterilerimize olumlu yönde dönecektir. Haklımız kazanmış olacak” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here