Gaziantep coğrafi işarette rekora koşuyor

0
401

Gaziantep Ticaret Borsası tarafından son iki ay içerisinde Gaziantep adına Coğrafi İşaret Tescil belgesi alınmak üzere askıya çıkarılan ürün sayısı dokuza ulaştı.

Gaziantep Ticaret Borsasının girişimleri ile Gaziantep mutfak kültürünün vazgeçilmezleri arasında yer alan Tırnaklı Pide, Antep Fıstık Ezmesi, Antep Firiği, Antep Lahmacunu ve Antep Peynirini tescillenmek üzere askıya çıkartılırken, son olarak, ‘Antep Bulguru’,‘ Antep Kurutmalık Patlıcanı’, ‘Antep Köy Kahkesi’ ve ‘Antep Muskası’ da tescilli ürünler kervanına eklendi.

4 ürün listede yer aldı

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninin 12. sayısında coğrafi işaret tescil başvurusu kabul edilen ürünler ve şehirlerini yayımladı. Gaziantep’in 4 farklı ürünlü bu listenin ilk sıralarında yer aldığını müjdeleyen GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, askıya çıkarılan ürünlerin üç aylık bir bekleme sürecinin ardından coğrafi işaret tescil belgesi alacaklarını ifade etti. GTB tarafından yaklaşık 1,5 yıldır sürdürülen titiz çalışmaların artık meyvelerini vermeye başladığını kaydeden Tiryakioğlu, "Borsamızın sürdürdüğü çalışmalar neticesinde son iki ay içerisinde şehrimizin geleneksel tatlarından 9 farklı ürünümüzün coğrafi işaret tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edildi. Bu ürünlerimizin Gaziantep’in birer markaları olarak resmen tescil edilmesi için artık geri sayıma başladık. İnşallah birkaç ay içerisinde tüm bu saydığımız ürünlerimiz tıpkı Antepfıstığı ve Baklava gibi coğrafi işaretle tescillenen ürünlerimiz arasına katılacak" dedi.

Tiryakioğlu, ayrıca eylül ayı içerisinde Antep pekmezi ve Antep Meyan Şerbeti için yaptıkları başvurunun da olumlu şekilde sonuçlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here