Gaziantep 112 Acil Servis hattına günde 7 bin gereksiz çağrı geliyor

0
621

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, 112 Acil Servis hattına günde 7 bin gereksiz çağrı geldiğine dikkat çekerek, vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı. 
1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında yazılı açıklamada bulunan Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, " Gaziantep'te 44 acil sağlık istasyonu, 81 ambulans ve profesyonel ekipler ile acil çağrılara, merkezde ilk 7 dakikada, kırsal alanda ise ilk 11 dakikada müdahale ediliyor. Sağlık ekiplerinin vakıaya ulaşma oranı ise yüzde 90’ın üzerine çıkarılmıştır" dedi.
Günlük 7 bin gereksiz çağrı
112 Acil Servis hattına günde 7 bin gereksiz çağrının geldiğini belirten Yazı, "Acil Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz tüm bu hizmetleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için canla başla çalışırken 112 çağrı merkezine yapılan gereksiz çağrılar, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi, verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu gibi nedenler, maalesef ki ambulansların vakıalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır.
112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken ücretsiz ve hayati derecede önemli bir hattır. 112 Acil Çağrı Hattı arandığı zaman, isim- soy isim, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğu ve adres bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zaman kaybının yaşanmaması için son derece önemlidir. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakıalara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır. Gaziantep'te çağrı merkezimize günlük 13 bin 472 çağrı gelmektedir. Bunların 7 bini gereksiz çağrılardır. Günlük ortalama 380 vakıaya çıkılıyor. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olmalarını özellikle rica ediyoruz. Lütfen 112’yi gereksiz yere arayarak meşgul etmeyin" şeklinde konuştu.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumsal farkındalık oluşturulabilmesi ve trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda bilgi düzeyinin arttırılması amacıyla “Yaşama Yol Ver” projesinin gerçekleştirildiğini belirten Yazı, " cil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isterim ki, acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 Acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır.
"Trafikte Seni Aşamıyoruz", "Yaşama Yol Ver" ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here