‘FETÖ ile ilgili Erdoğan’ı uyarmıştım’

0
346

Ergenekon Terör Örgütü üyesi iddiası ile yargılanan eski AKP milletvekili Turhan Çömez, 'Ergenekon davası sürerken her yerden silah fışkırıyor manşetlerinden geçilmiyordu. Bugün silahların aslında kimin elinde olduğu ve hangi amaç için kullanıldığı ortaya çıkıyor' diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı o dönemde uyardığını dile getirdi.

Ergenekon Terör Örgütü üyesi iddiası ile hakkında hala yakalama kararı bulunan ve ömür boyu ağırlaştırılmış hapis istemi ile yargılanan İngiltere'de yaşayan eski AKP milletvekili Dr Turhan Çömez, Erdoğan'ın yaverleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'Ergenekon davası görülürken siyasetçiler, Türkiye bağırsaklarını temizliyor diye konuşuyordu. Bugün ben de diyorum ki, Türkiye iliklerine kadar işlemiş kanseri temizliyor' diyen Çömez şöyle devam etti: 'Ergenekon davası görülürken 'her yerden silah fışkırıyor' manşetlerinden geçilmiyordu. Bugün silahların aslında kimin elinde olduğu ve hangi amaç için kullanıldığı ortaya çıkıyor.
Bir zamanlar Türkiye, camiler bombalanacaktı paranoyası ile yatıp kalkıyordu. Bugün bu alçak planların gerçek mimarlarının kimler olduğu ortaya çıkıyor.'

FETÖ benim üzerimden Erdoğan'ı hedef seçti
FETÖ'ye yakın gazeteler, Ergenekon dalgalarının sürdüğü sırada, Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü ve danışmanı Dr Çömez’i, Erdoğan'ın yanına Ergenekon’un yerleştirdiğini iddia etmiş ve günlerce manşetine taşımıştı.
Çömez bunlarla ilgili olarak şunları söyledi: 'Benim Ergenekon iddianamelerine neden konduğum gerçeği biraz daha gün yüzüne çıktı. FETÖ son derece sinsi bir planla benim üzerimden sayın Erdoğan'ı hedef seçti. Kurguladığı hain planla benim sözde bir örgüt tarafından o göreve getirildiğimi iddia etti ve bunun üzerinden önce korku ve paranoya yarattı, ardından da güven kazanarak kendi hücre tipi en yakınındaki kritik noktalara getirdi. Bunları da yıllar sonra en hassas zamanda kullanmaya kalktı'

'Bu tezgahın mimarlarının son hedefi sizsiniz'

Ergenekon davalarının en hararetle görüldüğü dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesini davet ettiğini dile getiren Çömez, kendisine bu vesile ile bir mektup ilettiğini ve mektupta şu ifadeleri kullandığını söyledi.

'Bugün sizin haz etmediğiniz insanlar haksız yere hapishanelerde çürütülüyor. Bunların suçlu olduğuna inandırılmış da olabilirsiniz. Ve yaşanan gelişmelerden memnunluk da duyabilirsiniz. Ama şunu hatırınızda tutun; gerçek bir gün ortaya çıkacak ve bunun alçakça kurgulanmış bir tezgah olduğunu siz de göreceksiniz. Bu tezgahın mimarlarının son hedefinin siz olduğunu, günü geldiğinde aynı şeyi size de yapacaklarını unutmayın'.

Türkiye'nin, o gün altını çizdiği gerçekle bugün yüzleştiğini belirten Çömez, FETÖ'nün basit bir çete olmadığı, devleti ve milleti hedef alan bir terör örgütü olduğunun ortaya çıktığını da dile getirdi.
Çömez şunları söyledi: 'Türkiye'nin bugüne kadar hiç tanışmadığı tipteki bu örgüt, medyayı, sermayeyi ve devletin tüm unsurlarını kullanmakla kalmadı; son olarak en ağır silahları kullanarak milletin kalbini hedef aldı.

Allah'a şükür ki, milletin sağduyusu, cesareti, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm siyaset kurumunun sorumlu ve kararlı tutumu bu alçak saldırıyı olabilecek en az hasarla bertaraf etti.
Sorumluların tümünün ortaya çıkartılması ve bugüne kadar işledikleri tüm suçların cezalarının hukuk düzeni içinde verilmesi, inanıyorum ki sağduyu sahibi tüm vatandaşların talebidir'

'Türkiye'nin gerçek bir demokrasi kültürüne ihtiyacı var'

Buradan çıkartılması gereken dersler de vardır şüphesiz. Siyaset kurumun iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, yalan ile doğruyu hakkaniyetli bir şekilde ayırma zamanıdır. Kin tutmadan, adaletten ayrılmadan gerçeğe ulaşma zamanıdır. Ve hepsinden önemlisi, huzurun güvenin ve istikrarın yeniden tesisi için gerçekçi, kararlı ve kalıcı adımlar atma zamanıdır.
Türkiye'nin hakiki ve samimi bir restorasyon çabasına ihtiyacı var. Kurumlar arasında ve toplum kesimlerinde gideren derinleşen güven bunalımının acilen giderilmesine ve gerçek bir demokrasi ve uzlaşı kültürüne ihtiyaç var'
Dr Çömez, yaşanan tüm acılara ve gözyaşına rağmen umudunu ve inancını korumaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Gonca YAĞCI, LONDRA (DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here