Gaziantep yatırıma doyacak

0
382

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep'e yatırımların gelmesine öncü olmaya devam ediyor. Şimşek, Gaziantepli yöneticilerle Gaziantep'te hayata geçirilecek olan dev yatırımları Ankara'da masaya yatırdı. Görüşmede Gazianteplilerin merakla beklediği birçok önemli projede somut kararlar alındı. Özellikle Düzbağ projesi, yeni havalimanı, Amanos Tüneli ve dev bir kongre merkezi ile şehir hastanesi konuları derinlikli olarak ele alındı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Abdulkadir Yüksel, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i Ankara’daki makamında ziyaret etti. Ziyarette 1 Kasım seçimleri öncesinde Gaziantep için vaat edilen dev yatırımlar ele alınırken, Gaziantep’in kalkınmasına her alanda büyük katkı sağlayacak olan yeni havalimanı, Düzbağ Projesi, Amanos Tünelleri, 3 bin kişilik kongre merkezi, şehir hastanesi yeni yapılacak köprülü kavşaklar eğitim, kapalı spor salonları konuları detaylı olarak masaya yatırıldı. 

YENİ HAVALİMANI GELİYOR

Gaziantep’in yöneticileri ile bir araya gelen Mehmet Şimşek, yöneticilerden yatırımların gidişatı ile ilgili bilgiler alırken, merkezi yönetim tarafından idaresi sürdürülen projeler hakkında da yöneticileri bilgilendirdi. Toplantıda ele alınan konular arasında yer alan yeni havalimanı konusunda bütün çalışmaların son noktaya geldiği ve çalışmalar tamamlanınca inşaatın başlayacağı konuşulurken, yeni havalimanı kapsamında terminal ve geniş bir otoparkın inşa edilmesi kararlaştırıldı.

KAPALI SPOR SALONLARI YAPILACAK

1 Kasım seçimleri öncesi Gaziantep’te yapılacağı vaat edilen kapalı spor salonları konusu da toplantıda ele alınırken, Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri ile de görüşülerek uygun alanlar belirlenerek Gaziantep’e birçok kapalı spor salonunun yapılacağı bilgisi alındı.

3 BİN KİŞİLİK DEV KONGRE MERKEZİ

Gaziantep’e yapılması planlanan 3 bin kişilik dev bir kongre salonunu için de yer belirleme çalışması yapıldığı ve toplantıda bu konuya da hız verilmesi kararlaştırıldığı öğrenildi.

DÜZBAĞ’DA SONA GELİNDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Düzbağ projesinin de ele alındığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu proje ile Gaziantep’in daha kaliteli bir suyu daha ucuza içeceğini vurgularken, projenin maliyeti hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Başbakan Yardımcısı Şimşek ayrıca bu konudaki çalışmaların gidişatı hakkında da yetkililerden bilgiler aldı.

ŞEHİR HASTANESİ EN GEÇ 2 YILDA TAMAMLANACAK

Hafriyat çalışmalarına başlanan Şehir Hastanesi konusunda da görüşmelerin yapıldığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Şimşek bu konuyu da yakından takip etmeleri gerektiğini ve hastanenin en geç 2 yıl içinde Gaziantep’e kazandırılması gerektiğini vurguladı. Karataş Bölgesi’nde inşaatı başlayan hastanenin ulaşım açısından en doğru yerinin de Karataş olduğu konusunda fikir birliğine varıldı.

EĞİTİMDE SEVİNDİREN GELİŞME

Eğitim alanında yapılan fiziki yatırımların geri dönüşümü konusunun da masaya yatırıldığı toplantıda eğitimdeki başarı sıralamasının üst sıralara çıktığını ve eğitim alanında önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlar da konuşuldu.

AMANOS TÜNELİ’NDE STRATEJİK ÇALIŞMA

Uzun süredir merakla beklenen projelerden biri olan Amanos Tünelleri projesi de toplantıda masaya yatırılan konular arasında yer aldı. Amanos Tünelleri konusunda stratejik çalışmaların sürdüğü yönünde bilgiler verilen toplantıda tünellerin yapılması ile birlikte Gaziantep ile İskenderun Limanı arasındaki mesafenin kısalmasının Gaziantep’in ticaret ve sanayi hacmine katkısının ne olacağı konusu da konuşuldu.

YENİ KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR ELE ALINDI

Toplantıda ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’te yapılması planlanan köprülü kavşakların maliyeti ve ulaşıma ne gibi katkılar sunduğu da ele alındı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fatma Şahin’in belediye başkanlığı görevine gelmesinden bu yana kente yapılan köprülü kavşakların son derece kritik noktalarda inşa edildiğini be kentin ulaşımını rahatlattığını belirterek bundan sonra yapılacak köprülü kavşaklar konusunda da bunun devam edeceğini belirtirken, Gaziantepli yöneticiler de Şimşek’e kentin yakından ilgilendiren projelerin çalışmalarıyla ilgili bilgiler sundu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here