Bitsin Artık

0
387

Gaziantep’te 5 yıldan bu yana yapımı devam eden ancak bir türlü bitirilemeyen ve şu anda adeta atıl durumda bekleyen Olimpik Yüzme Havuzu iyice yılan hikayesine döndü.

17 Nisan’da Gaziantep’e gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Olimpik Yüzme Havuzu’nun yapımının en kısa zamanda bitirileceğine dair söz verdi, ancak o tarihten bu yana havuza bir tek çivi bile çakılmadı. AK Parti Gaziantep milletvekilleri ile Gençlik ve spor İl Müdürü Ökkeş Demir ise Olimpik Yüzme Havuzu’nun devrinin valilikten bakanlığa geçmesi ve alanın fizibilite çalışmasının devam ettiğini belirterek inşaat çalışmalarının da en kısa sürede başlayacağını söyledi.

Yaklaşık 5 yıl önce yapımına başlanan Osmangazi Mahallesi’ndeki Gaziantep Olimpik Yüzme Havuzu bir türlü bitirilemedi. Birkaç defa farklı firmalar tarafından ihalesi alınan Olimpik Yüzme Havuzu’nun yapımı bir türlü bitirilemezken 5 yıldan bu yana birçok yetkili havuzun en kısa sürede bitirileceğine dair söz verdi. Son olarak 17 Nisan’da Gaziantep’e gelen Gençlik ve spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Olimpik Yüzme Havuzu’nu yerinde inceleyerek havuzun yapımını bakanlık olarak bizzat yürüteceklerini ve en kısa sürede Gaziantep’in hizmete açacaklarını söylemişti. Ancak Bakan Kılıç’ın da söz vermesinden bu yana havuza bir tek çivi bile çakılmaması ve havuzun yarım kalan inşaatının atıl vaziyette bir ucubeye dönüştüğü konusunda hemen her kesimden şikayet var.

SON SÖZDEN BU YANA ÇİVİ ÇAKILMADI

17 Nisan’da Gaziantep’e gelen ve tesisi yerinde inceleyen Bakan Kılıç, olimpik yüzme havuzu konusunda Gaziantep’in merakla beklediği müjdeyi vererek,  “Olimpik yüzme havuzunu en kısa sürede hizmete açacağız” dedi. Olimpik yüzme havuzunun en kısa sürede hizmete açılacağını vurgulayan Bakan Kılıç şu ifadelere yer vermişti: “Olimpik yüzme havuzu Gaziantep’in yoğunlukla gündeminde olan bir konu. Bizim de açıkçası gecikmesinden dolayı üzüntü duyduğumuz bir konu ama tamamen masaya yatırılmış ve nerede nasıl bir şey yapılması gerektiği konusunda ciddi ilerleme kaydedilmiş bir durum var. Gerekiyorsa bu anlamda yapılan son çalışmalar neticesinde bakanlık olarak buranın yapımını tamamen üstleneceğiz ve bu tesisi en kısa süre içerisinde Gaziantepli hemşerilerimizin kullanımına açacağız. Bu, bizim Gaziantep’e verdiğimiz sözdür. Tabii ki buradaki bazı hukuki çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Bu noktada sayın valimiz ve büyükşehir belediyemiz hızlı bir şekilde çalışmaları sonuçlandırmak üzereler. Sayın milletvekillerimiz de bu noktada konunun takibini yapıyorlar. İnşallah en kısa süre içerisinde bu konuyu olumlu anlamda Gaziantep’in gündeminden kaldırıp vatandaşımızın tesisi kullanmasını sağlayacağız.”

ÖNCEKİ EKSİKLİKLER GİDERİLİYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Olimpik Yüzme Havuzu ile ilgili daha önceden kaynaklanan işleyiş hatalarının fiziki ve hukuki açıdan giderilmeye çalışıldığını ve kısa süre içinde buranın yapımının bakanlık tarafından yürütülmeye başlanacağını kaydederek, “Daha önce Olimpik Yüzme Havuzu’ndaki inşaat çalışmaları aşamasında birtakım problemler yaşanmış. Bu aksaklıkların giderilmesi adına şu anda tesis üzerinde yapılan incelemelerin neticesindeki raporlar ele alınıyor. Daha önceki ihaleleri alan firmalarla ilgili de birtakım hukuki işlemler yapılıyor ve bu sürecin sonlandırılması bekleniyor. Tesisin bakanlığa devrin tam olarak gerçekleştikten sonra olimpik havuzda gereken inşaat çalışması devam edecek ve havuz hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete açılacak” dedi.

HUKUKİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Olimpik Yüzme Havuzu ile ilgili hukuki sürecin ve fizibilite çalışmalarının devam ettiğini dile getirirken, bu sürecin sonrasında tesisin yapımı için inşaat çalışması aşamasına geçileceğini belirterek, “Gençlik ve spor Bakanımız Gaziantep’e geldikten sonra Olimpik yüzme Havuzu ile ilgili Ankara’dan görevlendirilen 3 kişilik teknik ekip tesisin mevcut durumu ile ilgili bir fizibilite raporu oluşturdu. Bir yandan bu fizibilite raporu üzerinde çalışılırken bir yandan da bu tesisin yapımı ile ilgili daha önceden ihale alan firmalar ile ilgili hukuki çalışmalar yürütülüyor. Bakanlık tarafından tesisin hukuki çalışmaları ve fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra tesisin devri sağlanacak ve buranın inşaat çalışması başladıktan sonra 6-7 ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Olimpik Yüzme Havuzu ile ilgili gecikme yaşanması siyasi iktidardan kaynaklı bir durum değildir. Buradaki gecikmeler işleyiş hatalarından kaynaklı bir süreçtir. Bunlar açıldıktan sonra yapımı hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tesis Gaziantep’in hizmetine sunulacak” diye konuştu.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan Bakan Kılıç’ın 17 Nisan’daki Gaziantep ziyaretinden bu yana Olimpik Yüzme Havuzu konusunda fizibilite ve devir çalışmalarının yapıldığını ve havuzun inşaat çalışmalarının da kısa süre içinde start alacağını belirterek konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, “Olimpik yüzme havuzunda daha önce çeşitli sebeplerden kaynaklı uzamalar ve problemler yaşandı. Son olarak Gençlik ve Spor Bakanımız Gaziantep ziyaretinde olimpik yüzme havuzunun yapımı ile kendilerinin ilgileneceğini söyledi ve şu anda orası ile ilgili fizibilite çalışmaları yapılıyor. Bir yandan yerin Valilikten bakanlığa devri konusunda çalışmalar yürütülürken bir yandan da beklemeden kaynaklı mevcut yapı üzerinde nasıl bir çalışma yürütülecek bunun fizibilitesi çıkarılıyor. Yaklaşık 10 gün önce bakanımızla konuyu görüştüğümde mevcut yapı üzerinde kontrollü bir çalışmayı sağlıklı bir şekilde yürütmek adına fizibilite çalışmalarının devam ettiğini söyledi. inşaat anlamındaki çalışmalar da en kısa sürede başlayacak ve havuzun yapımı kısa sürede tamamlanacaktır” açıklamalarında bulundu.

DEVİR İŞLEMLERİ YAPILIYOR

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir de havuzda şu anda bir inşaat çalışmasının bulunmadığını, ancak Olimpik Yüzme Havuzu’nun valilikten bakanlığa devredilmesi için gereken hukuki çalışmaların yürütüldüğünü söyleyerek, “Şu anda çalışma başladı. İnşaat olarak değil de hukuki bit çalışma yapılıyor. Yerin devri ile ilgili bakanlığa devir işlemi yapılacak. Ankara’dan uzmanlar geldi ve gerekli incelemeleri yaparak raporlama işlemini yaptı. Şimdi Ankara’da gerekli işlemler yürütülüyor ve gerekli devir işlemi yapıldıktan sonra olimpik yüzme havuzunun yapımına en kısa sürede başlanacak” şeklinde konuştu.

 

Kaynak : Gaziantep Güneş Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here