Gaziantep Valiliği’nden Suriyeli’lere Çalışma İzni Verilmesine İlişkin Açıklama

0
414

Gaziantep Valiliği tarafından  Suriyeli göçmenlere çalışma izni verilmesine hakkında basın açıklaması düzenlendi. Vali Vekili Halil Uymaz,  Gaziantep İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin ve SGK İl Müdürü Mehmet Uzun ile birlikte  Suriyelilere yönelik kentteki çalışmalarla ilgili şöyle dedi:
"Suriyeliler, beş barınma merkezimizde bulunuyor diğerleri de Gaziantep’in merkezi başta olmak üzere barınma merkezlerimiz dışında yaşıyor. Biz bu insanlarımızın kayıt işlemlerini tamamladık her türlü barınma iaşe ihtiyaçları konusunda düzenleme yaptık.” 
Uymaz, Gaziantep’te bulunan Suriyeli çocukların eğitimi konusuna ayrı bir önem verdiklerini belirterek şöyle konuştu: "Şuan ilimizde yaşayan 93 bin Suriyeli çocuğa ilkokul öncesinde lise ve üniversiteyi bitirinceye kadar eğitimlerini planladık. Bu 93 bin öğrencinin eğitiminin yüzde 60 seviyesine ulaşmış durumdayız. 49 adet geçici barınma merkezi var. Buralarda bunların eğitimini karşılıyoruz. Barınma merkezlerinde eğitim konusunda yüzde 94 seviyesini yakalamış durumdayız. Gaziantep genelinde ilkokul seviyesinde yüzde 93 rakamı yakalamış durumdayız.” 
SGK İl Müdürü Mehmet Uzun ise geçici korunma sağlanan yabancılarla ilgili denetimlere başlanacağını, kurallara riayet edilmemesi halinde gerekli işlemin yapılacağını ifade etti. İşverenlerin Suriyelilerin çalışması konusunda yanlış bilgilere sahip olduğunu anlatan Uzun, "Geçen hafta sivil toplum kuruluşlarımız ile bir araya geldiğimizde, çalışma izninin verilmesi bunların sigortasız çalışması anlamına gelmiyor. Yani şöyle bir bilgi var; 'Artık Suriyeli insanların çalışmalarına izin geldi. Sigortasını yapamayız' diye yanlış bilgi var. Buradaki konu çalışma izni almadan, Suriyeli çalıştıramazlar. Çalışma izni aldıktan, sonra onun sigortasını yapmak zorundadır, Fakat 15 Ocak'ta yürürlüğe giren yönetmenlik de çok büyük bir kolaylık sağladı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here