GAÜN’de Bale Rüzgarı Esti

0
514

Gaziantep Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi muhteşem bir geceye ev sahipliği yaptı. Gaziantep Devlet Tiyatrosu'nun tadilatta olmasından dolayı bir süredir tüm görsel etkinliklere GAÜN ev sahipliği yapıyordu.Dün akşam saatlerinde tıklım tıklım dolu bir salon,  Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin  (MDOB) 2 perdelik Piri Reis balesini sergilemesini bekledi. 

Eserin müziğini Can Atilla yaparken, libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a, dekor tasarımı Savaş Camgöz’e, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koreografi asistanlığını ise Ayşe Fidanlık yapıyor. Piri Reis karakterini Ender Üçdemir canlandırırken, eserde başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Burak Serkan Cebeci, Büşra Ay, Beatrice Parma, Irakli Bakhtadze, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer,Tutku Barın Tümen, Murat Koman, Tolga Ergen ve Tarkan Günal paylaşıyor.

Gaziantep izleyicisinin çok alışık olmadığı bir tür görsel sanat olan Bale şehre ayrı bir hava katarken bunun süreki olması herkesin gönlünden geçen duygu oldu sanırım. Müziklerin canlı performans olmaması gösterinin tek negatif yanı olsada perdeye yansıtılan bölülerdeki görüntüler gösterinin bir bütün olarak, her şeyiyle düşünülmüş bir proje olduğunu izleyiciye kanıtladı. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here