Bir Oturuşta, Tek Nefeste Okuyacağınız 10 Kitap

0
747

Derlerki 10 dakika kitap okumak bir çok meditasyon yönteminden daha etkilidir. Ülkemiz'deki 5.9 saatlik (haftada) ortalama kitap sayısını daha yukarılara çekmek için bir hizmete başladık. Bu listemizde bir oturuşta okuyabileceğiniz tek nefeste bitirebileceğiniz kadar güzel 10 kitabı derledik. 

1. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

Kitap, Küçük Prens'in çölde karşılaştığı bir pilot ile 6 (altı) ayrı gezegene yaptığı yolculukları anlatmaktadır. Kralın gezegeninde otorite tutkusu, sanatçının gezegeninde kendini beğenmişlik ve toplumdan kopukluk, sarhoşun gezegeninde umutsuzluk ve unutma isteği, iş adamının gezegeninde amaçsız sahip olma tutkusu, fenercinin gezegeninde anlamadan ve sorgulamadan yerine getirilen görevler ve coğrafyacının gezegeninde ise kimin için yapıldığı unutulmuş bilim anlayışı üzerine Küçük Prens'in yani bir çocuğun gözünden aktarılan eleştiriler, okuyucuya ders verir niteliktedir. Küçük Prens'in yolculuk yaptığı son gezegen ise dünyadır ve durum diğer gezegenlerden daha da acınasıdır.

2. Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı bir çocuk kitabına benzeyen ancak aslında büyülere de ilginç dersler veren yalın dili ile sürükleyici ve başarılı bir kitaptır. Brezilya'da yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğluZeze'nin acı hikayesini ve geniş hayal gücü ve zekasına rağmen yaramazlığı sonucu mahallede şeytan olarak anılmasını anlatmaktadır.

3. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

1937 yılında yayımlanan eser, ABD Büyük Buhran zamanında Kaliforniya'da yaşayan iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small'un başından geçenleri anlatmaktadır. 1962 yılında edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen yazar John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar romanındaki hikayenin kendi gerçek yaşamından büyük izler taşıdığını ifade etmiştir.

4. I Robot – Isaac Asimov

Isaac Asimov tarafından yazılan dokuz bilim kurgu öyküsünün toplandığı kitap. İlk kez 1950'de Gnome Press tarafından basılmıştır. Hikayeler ilk kez amerikan dergileri Super Science Stories ve Astounding Science Fiction'da 1940 ile 1950 arasında yayımlanmıştır. Hikayeler birbiriyle bağlantılı olmadığı halde hepsi insanlar, robotlar ve ahlâk doğruluğunun ilişkileri hakkındadır. Birlikte Asimov'un robotik yasalarının tarihini anlatırlar.

5. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

İçine kapanık, melankolik, dış dünyaya uyum sağlayamamış, kendi hayatına yön verememiş, hep başkalarının istediği gibi yaşamış olan Raif Efendi'nin gençlik yıllarında gittiği Almanya'da Maria Puder ile yaşadığı aşkı ve bu çerçevede yaşama dair dışavurumlarını anlattığı mükemmel bir roman.

6. 1984 – George Orwell

 

1949 yılında yayınlanan, yazarı george orwell'e, 'prometheus şeref kürsüsü ödülü'nü kazandıran, alegorik bir politik roman.

7. Robinson Crusoe – Daniel Defoe

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Kimi kaynaklara göre ilk İngilizce roman olarak gösterilen Robinson Crusoe, orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Kreutzner'in babasının tüm itirazlarına rağmen, dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu yolculuklarında başından geçen olayları ve ıssız bir adada geçirdiği yalnız yıllarını anlatır.

8. Kurtlar İmparatorluğu – Jean-Christophe Grangé

Kurtlar İmparatorluğu - Jean-Christophe Grangé

Bazı sağlık sorunlarının kaynağını ve psikolojik durumunun nedenlerini araştırmaya başlayan bir kadının yaşamını anlatmaktadır. Karakterleri, kurgusu, konular arası geçişi ve dili açısından yazarın polisiye gerilim türündeki en iyi romanıdır.

9. Dönüşüm – Franz Kafka

Dönüşüm - Franz Kafka

Dönüşüm, Değişim veya Metamorfoz isimli öykü, bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulan Gregor Samsa'nın öyküsünü anlatmaktadır.

10. Yeşilçam Dedikleri Türkiye-Vedat Türkali

kitaptan:

– ea ağbi, nasıl olsa sizi de solcu yapacağız, dedi. solcularla düşe kalka…
kızgınlıkla kesti zühtü bey,
– siz benim yarrağımı solcu yaparsınız… dedi.
arkadakiler kıkır kıkır gülüyorlardı. fuat gülmemişti. şöyle bir yan gözle baktı zühtü bey'e,
– iş onda zaten ağbi, dedi. yarrağınızı solcu yaptık mı bitti gitti!..
doğrusu biraz şaşırmıştı zühtü bey… bu herifle baş edilmez…
tutamamıştı, güldü,
onun da solcusu oluyor demek, dedi, biraz da alayla…
taksim'i dönüp tarlabaşı'na giriyorlardı. bir küçük aradan sonra,
– oluyor ağbi, dedi fuat.
söyleyeceğinin altını çizer gibi. sonra ekledi yavaşça,
– düşman gördüğün birine saldırı için değil eşit biriyle mutluluğu bölüşmek için kullanırsın o silahı… o zaman solcusu oluyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here