Gaziantep'te 5 ayda 550 uyuşturucu taciri yakalandı

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Gaziantep'te 5 ayda 550 uyuşturucu taciri yakalandı


Gaziantep'te 5 ayda 550 uyuşturucu taciri yakalandı

Medyaya sık sık yansıyan 'zombi' görüntülerinin nedeni ev yapımı uyuşturucu çıktı. Pahalı olan 'bonzai' yerine gözü dönmüş zehir tacirleri çamaşır suyu, fare zehiri, sinek ilacı ve bir çeşit ot ile karışım yaparak gençleri ölüme sürüklüyorlar. Sokaklarda artan uyuşturucu nöbetleri, güvenlik güçlerini de harekete geçirdi. Operasyonlar hız kazandı. Gaziantep’te 550 şüpheli şahıs hakkında işlem yapıldı. 297 şahıs ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

Merdiven altında üretilerek binlerce genci ölüme sürükleyen sentetik uyuşturucu bonzainin yapımında tarımsal ilaçların kullanıldığı ortaya çıktı. 200 çeşit zirai ilacın karıştırılmasıyla elde edilen zehir, normal bonzaiden 20 kat daha zararlı.

Gaziantep Emniyeti uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptığı operasyonlarda 2017 yılı başından bu yana 1 ton 425 kilogram gram esrar, 8 bin 358 adet captagon hap,  4 bin 174 adet ecstasy hap, 18 kilo gram metamfetamin (Ateş-buz ), 3 kilogram eroin, 1 kilo 297 gram sentetik kannabinoid (Bonzai), 22 adet tabanca, 2 adet tüfek ve 181 adet fişek ele geçirdi.

Ayrıca 6 Huzur Türkiye Uygulaması, 4 Narko Sokak Huzur Uygulaması, 10 Narkotik Şafak Operasyonu, 1 Okul Çevresi Uygulaması, 2 Huzurlu Sokaklar Uygulaması, 20 Huzur Operasyonu, 107 Şok Uygulaması yaptı.

 

ÇOK UCUZ PARALARA TEMİN EDİLEBİLİYOR

Gaziantep’te gençleri zombiye dönüştüren sentetik uyuşturucu tehlikesi giderek artıyor. Merdiven altı imalathanelerde üretilerek 2 liraya satılan bonzaiden daha etkin kimyasal uyuşturucu müptelası olanlar adeta ölüme koşuyor. Sakız parasına, 3-5 liraya temin edilebilen kimyasal uyuşturucuyu kullananlar, sokaklarda adeta zombiler gibi geziyor. Özellikle son dönemde Gaziantep başta olmak üzere bir çok büyükşehir sokaklarında yaşanan uyuşturucu nöbetlerinin arka planında akıl almaz kimyasallardan oluşan karışımlar var. Gençler arasında hızla yayılan zehir, çok ucuz paralara temin edilebiliyor.

 

ÇAMAŞIR SUYU, FARE ZEHRİ…

Bunu fırsata çeviren zehir tacirleri, maliyeti yüksek olan bonzai yerine, ucuz fiyatlara elde ettiği, çamaşır suyu, fare zehiri, sinek ilacı ve bir çeşit ot ile bir karışım hazırlamaya başladı. Maliyeti bu yolla düşüren tacirler, önceden zehirin 3 gramını 100 TL’ye satarken şimdi gramını 2 TL’ye pazarlıyor. Hızla yayılan zehir, bonzainin yan etkilerinden ziyade, ilk kez görülen nöbetleri beraberinde getirdi. Sokaklarda artan uyuşturucu nöbetleri, güvenlik güçlerini de harekete geçirdi. Operasyonlar hız kazanırken, sokaklarda nöbet geçiren gençler toplanarak hastanelere teslim ediliyor. Ancak bu gençlerin çoğu ilk tedavinin ardından hastaneden ayrılıyor.

 

EMNİYET’TEN BÜYÜK BAŞARI

Gaziantep’te yılın ilk 6 ayında 1 ton 425 kilogram gram esrar, 8 bin 358 adet captagon hap,  4 bin 174 adet ecstasy hap, 18 kilo gram metamfetamin (Ateş-buz ), 3 kilogram eroin, 1 kilo 297 gram sentetik kannabinoid (Bonzai), 22 adet tabanca, 2 adet tüfek ve 181 adet fişek ele geçirildi. İl Emniyet Müdürlüğü 2016 yılı içerisinde Türkiye genelinde olay sayısında ve captagon yakalamasında ilk 10, 2017 yılında ise tutuklu sayısı, kenevir ve gündemde olan metamfetamin (Ateş-Buz) yakalamasında ilk 5’te yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

 

TACİRLERE AMAN VERMEDİ

İl Emniyet Müdürlüğü 2017 yılı Ocak ayından bugüne kadar,  6 Huzur Türkiye Uygulaması, 4 Narko Sokak Huzur Uygulaması, 10 Narkotik Şafak Operasyonu, 1 Okul Çevresi Uygulaması, 2 Huzurlu Sokaklar Uygulaması, 20 Huzur Operasyonu, 107 Şok Uygulaması yaptı.  Yapılan  operasyonlar neticesinde, 1 ton 425 kilo 382 gram esrar maddesi, 8 bin 358 adet captagon hap,  4 bin 174 adet ecstasy hap, 18 kilo 572 gram metamfetamin (Ateş-buz ), 3 kilo 548 gram eroin, 1 kilo 297 gram sentetik kannabinoid (Bonzai), 22 adet tabanca, 2 adet tüfek ve 181 adet fişek ele geçirildi. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü 2016 yılı içerisinde Türkiye genelinde olay sayısında ve captagon yakalamasında ilk 10, 2017 yılında ise tutuklu sayısı, kenevir ve gündemde olan metamfetamin (Ateş-Buz) yakalamasında ilk 5’ te yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

297 KİŞİ TUTUKLANDI

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün koordinesinde diğer birimlerinde katılımıyla ortak olarak yapılan çalışma ve operasyonlar sonucunda, toplamda 550 şüpheli şahıs hakkında işlem yapıldı. 297 şahıs ise tutuklanarak cezaevine konuldu. Okul önü, park ve meydanlarda Narkotik Dedektör Köpekleri ALEX ve BADY ile yapılan uygulamalar vatandaşlar tarafından ayrı ilgi görüyor.

Mehmet Torun
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103. YILDÖNÜMÜNÜ
Gaziantep'te 20 günde onlarca hayvan telef oldu
IMF, Türkiye'nin büyüme beklentilerini yükseltti