Tarihi Büyük Pasaj kepenk kapatıyor

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Tarihi Büyük Pasaj kepenk kapatıyor


Tarihi Büyük Pasaj kepenk kapatıyor

Gaziantep’in 300 yıllık tarihi pasajı Büyük Pasaj esnafı kepenk kapatmaya başladı. 300 işyeri bulunan pasaj esnafı, tarihi bir mekan olan pasajın turizme kazandırılmasını istedi. Üvey evlat muamelesi gördüklerini dile getiren esnaf kepenk kapatmaya başladı.

Gaziantep’in en eski alışveriş merkezlerinden birisi olan Büyük Pasaj esnafı çark etmiş durumda. 300 civarında iş yeri bulunan esnaf işsizlik nedeniyle çaresiz durumda destek bekliyor. Büyük Pasaj yöneticisi Halil Zer, ‘Gaziantep’e gitme zamanı’ projesi ile turizme büyük ivme kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Büyük Pasaj’a da el atmasını istedi. Gaziantep’in pasajlarıyla ünlü bir kent olduğunu ve geçmiş yıllarda kente yerli turistlerin pasajlar için akın ettiğini belirten Zer, “Böylesine tarihi bir mekan mutlaka turizme kazandırılmalı. Geçmiş yıllara yönelik hafızanızı zorlayın. Pasaj içi yerli turistlerle dolardı. Pasajlara yönelik turlar düzenlenirdi. Ancak şu anda kaderine terk edilmiş durumda. Esnaf tek tek kepenk kapatıyor” diye konuştu.

Zer, Büyük Pasaj’ın da turizm hamlesi kapsamına alınması halinde hem esnafın, hem de kentin kazanacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin dört bir tarafından kent pasajları için gelirlerdi. Ama şu anda tanıtım eksikliği ve sahipsizlik nedeniyle sinek avlıyoruz. Yerel yönetimlerimiz pasajlara sahip çıkmalı. Burayı restore ettirip turizme kazandırmalıdır. Eskiden olduğu gibi yine kentimize sırf pasajları geçmek için yerli turist akını olacaktır. Katmerciler, yemeniciler, nasıl ki bu kenti temsil ediyor ve destekleniyorsa, pasajımız da mutlaka desteklenmelidir. Büyükşehir Belediyemiz bu konularda çok duyarlı. Umarım pasajımıza da el atarlar” ifadelerini kullandı.
46 ilde deprem riski azaldı, 6'sında arttı
BTK’dan VPN açıklaması: Ciddi önlemler aldık
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya