Amerikalı genç bakırcılık uğruna tıp fakültesini bıraktı

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Amerikalı genç bakırcılık uğruna tıp fakültesini bıraktı


Amerikalı genç bakırcılık uğruna tıp fakültesini bıraktı

Bakır işleme sanatının inceliklerini öğrenmek için ABD'nin Indiana Eyaleti'nde okuduğu tıp fakültesini bırakarak Türkiye'ye gelen Amerikalı Martin Moon, Gaziantep'te bakır işleme sanatını öğreniyor. 
Gaziantep'te bakır işlemeciliğini öğrenen 26 yaşındaki Martin Moon, 8 yıldır bu meslek için yaz aylarında Gaziantep'e geliyor. Bu yaz da 20 günlük bakır sıvama ve kalay dersleri için Gaziantep'e gelen Moon, Türkiye'nin Amerikan televizyonlarında gösterildiği gibi olmadığını söyleyerek, Türkiye ve Gaziantep’i çok sevdiğini ifade etti. Moon, “Amerika’da tıp fakültesi 2. sınıfta bu mesleği öğrenmek için okuldan ayrıldım. Bakırcılık mesleğini çok seviyorum. Orada Türkiye hakkında olumsuz haberler var. Gelirken tereddüt yaşadım. Ancak burayı görünce bütün düşüncelerim değişti. Buradaki insanlar çok sıcak kanlılar. Türkiye ve Gaziantep’i çok seviyorum. Amerika’ya gidince bunları çevreme anlatacağım” diye konuştu.
Martin’in Anadolu ile Amerikan kültürü arasında köprü görevi gördüğünü belirten Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “Martin bakırcılığı öğrenmek için okuduğu tıp fakültesini bıraktı. Bu bize çok tuhaf gelebilir ama orada bu çok normaldir. Martin burada öğrendiği bakır işlemesini Amerika’da bir sürahiye işleyerek 3 bin 200 dolara satıyor. Bu büyük bir gelir kaynağıdır. Martin buraya gelmeden önce Türkiye hakkında olumsuz haberlerin olduğunu söyleyerek beni aradı, ben de ona böyle bir şey olmadığını ve gönül rahatlığıyla gelebilirsin dedim. O da geldi. Şuan bana burada problemin olmadığını ancak Amerika’da problemin olduğunu söylüyor” dedi.
ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 103. YILDÖNÜMÜNÜ
Gaziantep'te 20 günde onlarca hayvan telef oldu
IMF, Türkiye'nin büyüme beklentilerini yükseltti