Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız'

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız'


Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız'

Fransa tarihinde Vel’ d’Hiv Baskını olarak bilinen Yahudilerin Fransız polisi tarafından toplama kamplarına gönderildiği trajediyle ilgili yapılan anma etkinliklerine FransaCumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözleri damgasını

Törenlere  bu yıl  Emmanuel Macron’la birlikte ilk kez bir İsrail Başbakanı da katıldı.

‘ORADA BİR ALMAN ASKERİ BİLE YOKTU’

Bundan 75 yıl önce  16 ve 17 Temmuz tarihlerinde II. Dünya Savaşı sırasında Fransız polisi tarafından gerçekleştirilen Vel’ d’Hiv Baskını’nda 13 bin Yahudi tutuklanarak toplama kamplarına gönderilmişti. Tören sırasında yaptığı konuşmada Baskınları, tutuklamaları ve ardından toplama kamplarına sevkiyatı Fransa’nın organize ettiğini hatırlatan Macron, “Olay organize edilirken tek bir Alman bile yoktu” şeklinde konuştu. Macron ülkesinin sorumluluğunu sadece dönemin Vichy rejimine atmanın yanlış olduğunu söyleyerek “Vichy rejimini yoktan var olan ve yokluğa dönen bir canavar olarak görmek gayet pratik ama yanlış. Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız” dedi.

16 ve 17 Temmuz 1942 tarihlerinde Nazi işgal güçlerinin talimatı doğrultusunda hareket eden Fransız polisi Paris’te 4 bini çocuk 13 binden fazla Yahudiyi tutuklamış, bunların büyük bir bölümünü bisiklet yarışı yapılan spor salonu “Velodrome d’Hiver”da topladıktan sonra Nazi toplama kamplarına göndermişti.  Bu trajedide Fransa’nın sorumluluğu uzun yıllar bir tabu olarak görüldü. Fransa’nın Nazilerle işbirliğini kabul eden ilk devlet başkanı 1995 yılında  Jacques Chirac olmuştu. Aşırı sağcı lider Marine Le Pen ise Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Vichy hükümetinin Fransa sayılmadığını iddia etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise, Paris’teki anma törenine katılması için Macron’dan gelen daveti “çok çok güçlü bir jest” olarak nitelendirdi. Netanyahu, ortak anmanın “Fransa ile İsrail arasındaki köklü dostluğun” göstergesi olduğunu belirtti. Macron da Netanyahu’ya  Filistinlilerle masaya oturma çağrısı yaptı.
Dolar ne kadar? 22 Ocak dolar fiyatları...
Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten harekat yorumu
Karabük’te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı