Suriye’de hayatı kararan genç Gaziantep’te tedavi oldu

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Suriye’de hayatı kararan genç Gaziantep’te tedavi oldu


Suriye’de hayatı kararan genç Gaziantep’te tedavi oldu

Suriye'de atılan bombanın hedefi olan 14 yaşındaki Yahya Turk, Özel Gaziantep Anka Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla hayata tutundu. 
Suriye’nin Azez ilçesinde yaşayan ve bulundukları yerden daha güvenli bir bölgeye gitmek üzere araçları ile yola çıkan Suriyeli aile, bombanın hedefi oldu. Bombalı saldırıda Turk ailesinin 3 üyesi hafif yaralanırken, 14 yaşındaki Yahya ise vücudunun çeşitli yerlerine saplanan şarapnel parçaları ile ağır yaralandı. Çevrede bulunanlar tarafından araçtan çıkarılan ve hemen Suriye’de bulunan hastaneye götürülen Yahya, burada yapılan ilk müdahalenin ardından tedavi için Türkiye’ye getirildi. Kilis Devlet Hastanesinde durumu riskli görüldüğü için ameliyat edilemeyen Yahya, Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne sevk edildi. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nde hemen ameliyata alınan Yahya, yapılan operasyonun ardından yaşama yeniden tutundu.
Riskli olmasına rağmen başarılı bir ameliyata imza atan Özel Gaziantep Anka Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ergün Parmaksız ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Olcay Arıcı, Yahya’nın durumu ile ilgili bilgi verdi. Op. Dr. Ergün Parmaksız, "Hasta bize solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı olarak getirildi. Biz hastamızı acil bir şekilde değerlendirdik ve ameliyata aldık. Şarapnel vücudu delip geçmiş ve karaciğeri parçalamıştı. Karaciğeri onardık. Hastamız daha sonra yoğun bakım ünitesine alındı. Devam eden süreçte de hastamız yoğun bakımda takip edildi. Hastamızın şu an durumu iyi. Kısa süre sonra hastamızı taburcu edeceğiz” dedi.
Op. Dr. Olcay Arıcı da, “Operasyon riskli olduğu için başka hastanede opere edilmeden hastanemize sevk edilen Yahya, şu an taburcu olmaya hazır. Yahya, hastanemize geldiğinde durumu çok ciddiydi. Şarapnel parçası karaciğerini parçalamıştı. Vakit kaybetmeden ameliyata aldık. Riskli olmasına rağmen operasyon oldukça başarılı geçti. Hastanın sağlık durumu iyi. Bir süre sonra normal yaşamına devam edebilecek” diye konuştu
Ameliyatın ardından ikinci gün uyandırılan ve bilinci açılan Yahya, konuşmaya başladı. Kendisini sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür eden Yahya, gülümseyerek her şey yolunda mesajı verdi. Operasyonun ardından oğullarının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşayan Betül Turk ve Mahmut Turk, "Oğlumuzun durumu çok kötüydü. Öleceğini düşünüyorduk. Şükürler olsun ki Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne geldik. Riskli olmasına rağmen doktorlar yoğun bir çaba harcayarak, oğlumuzun hayatta kalmasını sağladılar. Türk vatandaşlarının yararlandığı sağlık hizmetlerinden eksiksiz faydalanmamızı sağlayan Özel Gaziantep Anka Hastanesi yöneticilerine ve doktorlarına minnettarız. Önce Allah’a daha sonra bize kucak açan Türkiye’ye çok teşekkür ederiz" diye konuştu.
TÜHİD Anadolu Buluşmaları Gaziantep'te gerçekleşti
Kurtuluş Koşusu Nedeniyle trafiğe kapatılacak yollar
Gazişehir Gaziantep, Balıkesir'e 1-0 yenildi