Akkent Camii inşaatında Küçükcan’ın vefatı sonrası 20 aydır dava açılmadı !

0
133

Yapımına 2012 yılında başlanan ve Türkiye’nin en büyük camii olma iddiasında olan Akkent Camii’nde meydana gelen ihmaller silsilesi sonucu meydana gelen ahşap iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, yaşamını yitirmişti. Küçükcan’ın vefatının ardından Akkent Camii inşaatının tamamlanması için geçtiğimiz Haziran ayında ihale yapılmış ve 244 milyon TL bedel ile Biktaş Yapı A.Ş, ihaleyi kazandı. Küçükcan’ın vefatının üzerinden geçen 20 aylık süreçte dava açılmaması sosyal medyada gündem oldu.

Yıllardır atıl halde bulunan ve yapımı Şahinbey Belediyesi tarafından sürdürülen Akkent Camii İnşaatında ihmaller zinciri sonucu meydana gelen ahşap iskele kazasında İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan yaşamını yitirmişti. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında meydana gelen kaza Dünya literatürüne girerken, kaza sonrasında ortaya çıkan bilgiler, bu kadarı olmaz dedirtti. Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olma özelliğini taşıyan camide, çelik iskele kullanılmadığı, inşaatı ruhsatının bulunmadığı ve parselizasyon işlemlerinin yapılmadığı ortaya çıkmıştı.  YENİDEN İHALE YAPILDI!
Akkent Camii’nin tamamlanması için Şahinbey Belediyesi, ihaleye çıktı. 2 Haziran tarihinde yapılan Akkent Mahallesi Camii Ve Külliyesi İnce İmalatlar İkmal İnşaatı Ve Çevre Düzenleme Yapım İşi ihalesi sonuçlandı. Söz konusu ihaleyi 244 Milyon 444 bin TL bedel ile Biktaş Yapı A.Ş. kazandı.

KÜÇÜKCAN İÇİN ADALET İSTEDİLER!
Akkent Camii’nde yeniden ihale yapılması sonrası ve Korkut Küçükcan’ın kaybının üzerinden 20 ay geçmesine rağmen halen dava açılmaması tepkilere neden oldu. Geçtiğimiz hafta sonu  STK temsilcileri, Korkut Küçükcan’ın ailesi, sevinleri, meslektaşları, sosyal medyada “#korkutkucukcanicinadalet” hastagı altında Küçükcan için adalet istediler.

20 AYDIR DAVA AÇILMADI!
Söz konusu paylaşımlarda, “İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan kaçak yapıda, usulsüz ahşap iskelenin göçüğü altında kalarak can verdi. Korkut Küçükcan’ın “TAMAMEN KUSURSUZ” olduğu bilirkişi raporları ile tespit edildiği halde gerçek sorumluların yargılanacağı dava 20 aydır açılmadı” ifadelerine yer verildi.

gazeteekspres.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here