Sürücülerin bilinçsiz sigara kullanımı çiftçileri perişan etti!

0
140

Bilinçsiz vatandaşların sigara içtikten sonra, sigaralarını araç içinde söndürmeyip ekili alanların yakınına attığını ve bu yüzden yangınların çıktığını ve çiftçinin bir yıllık emeğinin bir anda küle dönüştüğü dile getirildi. Araban ilçesinde ekili arazilerin ortasından geçen yolu kullanan sürücülerin bilinçsiz sigara kullanımı çiftçileri perişan etti.

DİREKSİYON BAŞINDA SİGARA İÇMEK SUÇ!

Direksiyon başında sigara içen kamyon, kamyonet, otomobil ve TIR sürücüsü Kabahatler Kanunu kapsamında büyük cezalara çarptırıldığını dile getiren yetkililer, “Kanunumuza göre arabaların sürücü koltuğunda sigara içmek yasak . Sürücü koltuğunda sigara içen sürücü ‘Kabahatler Kanunu’na muhalefet etmek’ suçundan ceza ödüyor. Ekili alanlara sigara izmariti atarak insanların emeği ve geleceği ile oynamayın. Siz yaparsanız, birgün aynı şey sizinde başınıza gelir. Daha dikkatli olalım. Hem insana hemde canlılara zarar vermeyelim. Araç içinde sigara içeceksek, arabayı durduralım ve dışarıda içelim. Sigarayı söndürdükten sonra yolumuza devam edelim” şeklinde konuştular.

“ANIZ YAKMAK YANLIŞ BİR DURUM”

Anız yakma konusuna da değinen yetkililer, “Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakma işlemi, toprak bünyesinde bulunan yararlı organizmaların (bitki gelişimine ve toprağın yapısının iyileşmesine destek olan) yok olmasına neden olur. Yararlı organizmaların bulunmadığı tarlalarda verim düşüşü gözlenir ve ürünlerde hastalıkların neden olduğu kayıplar artar. Toprağın organik madde miktarının azalması erezyona neden olmaktadır. Anız yakma toprağın organik madde miktarını azaltan veya tamamen yok eden bir uygulamadır. Hasat sonrası bitki artıklarını yakmak yerine, anız parçalayıcı bir aletle toprağa karıştırarak organik madde oranını artırabilirsiniz” diye konuştular.

hakimiyetgazetesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here